Έμειναν στο Χ

Ντέρμπι με γλυκόπικρη γεύση αποδείχθηκε τελικά αυτό της Τούμπας, ανάμεσα σε ΑΡΗ και ΠΑΟΚ, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.

Η αλλαγμένη σε πρόσωπα και σύστημα ομάδα του Πάκο Ερέρα ανταποκρίθηκε αρκετα καλά σε ένα ματς ειδικών συνθηκών, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1. Σε ένα ματς βέβαια στο οποίο οι “κιτρινόμαυροι” θα μπορούσαν να πάρουν κάλλιστα και τη νίκη έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 59′, ανταποκρινόμενοι μάλιστα πολύ καλά όταν ο Λουτσέκσου πιέστηκε και έβαλε σταδιακά τους Μάτος, Μπίσεσβαρ και Πρίγιοβιτς και με τρεις κλασσικές φάσεις στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με το πέναλτι του Πέλκα στο 25′, για να απαντήσει ο Ματέο Γκαρσία στο 45′. Μία αναμέτρηση που πέραν της αποβολής του Κίτσιου, σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό του Μπρούνο Γκάμα λίγο πριν το φινάλε,

Τέσσερις αλλαγές από τον Ερέρα

Ο Ισπανός όπως αναμενόταν προχώρησε σε μετρημένες αλλαγές και έδωσε φανέλα βασικού στον Μεργκίμ Μάβραι, ο οποίος ήταν ο παρτενέρ του Βέλεθ. Ο Σόουζα ήταν η επιλογή του Ερέρα για το δεξί άκρο, με τον Μενέντεθ στο αριστερό.

Η σκέψη για αλλαγή του συστήματος από 4-2-3-1 σε 4-3-3 επιβεβαιώθηκε από τον τεχνικό των “κιτρινόμαυρων”, αφού ξεκίνησε με τρεις παίκτες στο κέντρο. Συγκεκριμένα ο Σιώπης ήταν ο χαφ μπροστά από τα στόπερ, έχοντας τους Κολάσο και Ματίγια ως εσωτερικούς μέσους. Ο Γιουνές παρέμεινε στην κορυφή, με τον Γκάμα να μετατοπίζεται στα άκρα μαζί με τον Γκαρσία.

Μαζικό ροτέισον από Λουτσέσκου

Ούτε μία ούτε δύο αλλά εννιά αλλαγές πραγματοποίησε συνολικά ο Ραζβάν Λουτσέσκου, σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Ρέι ξεκίνησε στο τέρμα με αμυντική τετράδα μπροστά τους Κίτσιου, Χατσερίντι, Κρέσπο και Τόσκα από τα δεξιά προς τα δεξιά.

Ο Βέρμπλουμ με τον Σάκχοφ ήταν το νέο δίδυμο στη μεσαία γραμμή, με τον Πέλκα λίγο πιο μπροστά και πίσω από τον Καρέλη ενώ Καντουρί και Ζαμπά ήταν στα άκρα της επίθεσης.

Το λάθος του Γιουνές… έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα 25λεπτο με μοναδική αξιόλογη φάση του ματς αυτή του 18′ με την καλή κεφαλιά του Σάκχοφ που πέρασε λίγο άουτ, το πρώτο γκολ του ματς ήρθε και ανήκε στον ΠΑΟΚ.

Σε φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους, ο Γιουνές σήκωσε λάθος τα χέρια του στη σέντρα του Ελ Καντουρί. Φάση στην οποία δεν φαίνεται ξεκάθαρα εάν είναι εντός περιοχής, έδωσε όμως το δικαίωμα στον Σιδηρόπουλο να στείλει τον Πέλκας στην άσπρη βούλα και αυτός να κάνει το 1-0 στο 25′.

Η προειδοποιητική του Γκαρσία και η απάντηση

Ο ΑΡΗΣ μοίρασε το παιχνίδι του τακτικά, πιέζοντας ανα διαστήματα ψηλά τον ΠΑΟΚ και προσπαθώντας παράλληλα να εκμεταλλευτεί το ανοικτό γήπεδο στην κόντρα. Μία τέτοια φάση ήταν εκείνη του 37ου λεπτού, με τον Γκαρσία να πατάει από τα αριστερά και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Στην πολύ καλή στιγμή των “κιτρινόμαυρων” στο ματς.

Εκείνη η φάση βέβαια αποδείχθηκε ως η προειδοποιητική “βολή”. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρος το πρέσινγκ του ΑΡΗ οδήγησε στο τραγικό λάθος του Χατσερίντι. Οι παίκτες του Ερέρα έκλεψαν και ο Γκαρσία με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή σημάδεψε ψηλά και διαμόρφωσε το 1-1 του πρώτου μέρους.

Ξεκίνημα με… πάρε-βάλε για τον ΠΑΟΚ

Στο 53′ ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να “χτίσει” από πίσω την επίθεση του και οδηγήθηκε σε ένα από τα αρκετά λάθη του, το οποίο παρολίγο να πληρώσει. Ο Κολάσο γύρισε άσχημα πίσω στην άμυνα, ο Πέλκας μπήκε σφήνα στη φάση και βγήκε απέναντι από τον Κουέστα, με το αριστερό πλασέ του να περνάει χιλιοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.

Απάντησε με Σόουζα ο ΑΡΗΣ

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν για πρώτη φορά στην επανάληψη, απαντώντας στη φάση του ΠΑΟΚ. Από γύρισμα του Κολάσο από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Σόουζα, με το αριστερό πλασέ του Πορτογάλου στην κίνηση να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Ρέι.

Ο Κίτσιου… έδωσε το πλεονέκτημα στον ΑΡΗ

Στο 59′ σημειώθηκε η φάση που άλλαξε σε σημαντικό βαθμό τη ροή του ματς, κυρίως για το ΑΡΗ, με την αποβολή του Κίτσιου. Ο δεξιός μπακ των γηπεδούχων πήγε δυνατά στον Γκαρσία και δίκαια αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη του Σιδηρόπουλου, δίνοντας στους φιλοξενούμενους το αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά και μεγαλύτερη ψυχολογία για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την ισοπαλία.

Ο ΑΡΗΣ άρχισε να κυκλοφορεί περισσότερο τη μπάλα και έχοντας περισσότερη ψυχραιμία, έχοντας μία πολύ καλή με τον Γκαρσία και πάλι στο 71′, στέλνοντας τη μπάλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρέι. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 62′ οι φιλοξενουμενοι είχαν κι άλλη καλή στιγμή με τον Ματίγια.

Στο 82′ ο Ερέρα έδειξε τη διάθεση του να “χτυπήσει” το ματς προσθέτοντας ακόμη έναν παίκτη στην επίθεση και συγκεκριμένα τον Ντιγκινί, προσθέτοντας παράλληλα ταχύτητα στην ομάδα του. Τελικά όμως δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του αγώνα, τον οποίο ο ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε με παίκτη λιγότερο όταν ο Γκάμα με τον τραυματισμό του “πάγωσε” τους ανθρώπους της ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΒΟΗΘΟΙ: Πολυχρόνης Κωστάρας (Αιτ/νίας), Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)

4ος: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

ΓΚΟΛ: 25′ Πέλκας/45′ Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 3′ 59′ Κίτσιου, 45′ Ελ Καντουρί, 87′ Βέρμπλουμ/15′ Γιουνές, 43′ Σιώπης, 81′ Κολάσο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 59′ Κίτσιου

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Κίτσιου, Χατσερίντι, Κρέσπο, Τόσκα (46′ Μάτος), Βέρμπλουμ, Σάκχοφ, Ελ Καντουρί (46′ Μπίσεσβαρ), Ζαμπά, Πέλκας, Καρέλης (77′ Πρίγιοβιτς)

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Σόουζα, Μάβραϊ, Βέλεθ, Μενέντεθ (66′ Μπάσα), Σιώπης, Ματίγια (82′ Ντιγκινί), Κολάσο, Γκάμα, Γκαρσία, Γιουνές (46′ Ναζλίδης)