Έμειναν στον… άσο Πόρτο και Μπενφίκα

Πόρτο και Μπενφίκα μοιράστηκαν από ένα γκολ και κατ΄ επέκταση από έναν βαθμό, με το ντέρμπι να αναδεικνύει νικήτρια την… Σπόρτινγκ.

Η ομάδα του Σέρζιο Κονσεισάο και οι «αετοί» μοιράστηκαν από έναν βαθμό (1-1) στο μεταξύ τους ντέρμπι, κάτι το οποίο βγάζει κερδισμένη την Σπόρτινγκ, η οποία φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με το γκολ του Γκριμάλντο (17′), όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Ταρέμι (25′), οι οποίοι στο 73ο λεπτό έμειναν με έναν παίκτη λιγότερο.

Με αυτή την ισοπαλία η Πόρτο παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και η Μπενφίκα στην 3η θέση με τους ίδιους βαθμούς.

Η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και είχε την πρώτη της καλή στιγμή μόλις στο 8′, με τον Σεφέροβιτς να εξαπολύει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Έπειτα από 9 λεπτά έκανε το 1-0, με τον Γκριμάλντο να… «κρεμάει» τον Μάρτσεζιν εκπληκτικά.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 25′ ο Ταρέμι με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Από εκεί και μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους, αμφότερες οι ομάδες είχαν από μια τελική. Οι «αετοί» είχαν δοκάρι στο 30′ με τον Ριμπέιρο, ενώ 6 λεπτά μετά η ομάδα του Κονσεισάο έγινε επικίνδυνη με ένα σουτ του Ντίαζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπήκε πολύ δυνατά, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 62′ από την Μπενφίκα, όταν ο Σίλβα έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο Μάρτσεζιν του έβαλε στοπ. Ύστερα από 8 λεπτά απείλησαν και οι «δράκοι» με κεφαλιά του Μαρεγκά, που απέκρουσε ο Βλαχοδήμος εντυπωσιακά.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ταρέμι. Ο Ιρανός άσος πραγματοποίησε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Λουίς Γκοντίνιο, του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Ωστόσο, αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ζόρζε Ζέσους, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα στο τελικό σκορ.

Κίτρινες: Πέπε, Κορόνα, Μαρεγκά, Μάρτσεζιν – Πίτσι, Ταβάρες, Τσικίνιο, Βερτόνχεν

Πόρτο: Μάρτσεζιν, Νανού, Πέπε, Μπεμπά, Σανουσί (82′ Ζοάο Μάριο), Κορόνα, Ολιβέιρα (90+8′ Γκρούγιτς), Ουρίμπε, Ντίαζ (82′ Λέιτε), Μαρεγκά (90+2′ Εβάνιλσον), Ταρέμι

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο (83′ Έβερτον), Οτανμέντι, Βερτόνχεν, Ζιλμπέρτο, Ταβάρες, Βάιγκλ, Πίτσι (77′ Τσικίνιο), Σίλβα (90+2′ Βάλντσμιντ), Ριμπέιρο, Σεφέροβιτς