Έμειναν στον άσσο… Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ

Ούτε τώρα ήρθε η νίκη για την Πάλας, βαθμός που την ανέβασε στη δεύτερη θέση για τη Λέστερ.

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε για ακόμη ένα ματς, η Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της, με την Λέστερ να παίρνει τον βαθμό, μετά το 1-1 στο Λονδίνο.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Premier League, οι “Αλεπούδες” είχαν τα ηνία της αναμέτρησης στο μεγάλο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο δεν κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Η Λέστερ παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Η ομάδα του Ρότζερς ανέβηκε στην 2η θέση με 29 βαθμούς, όσους έχει και η Έβερτον με παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη η Πάλας βρίσκεται 13η με 19 πόντους.

Οι δύο ομάδες πήγανε ισόπαλες στα αποδυτήρια με το 0-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ο Ιχεανάτσο ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά νικήθηκε από τον Γκουάιτα στο 19′.

Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τη σέντρα του Αγιόθε Πέρεθ, που κόντραρε και πήρε ύψος και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαρνς σούταρε ψηλά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «αετοί» μπήκαν καλύτερα και βρήκαν το τέρμα που άνοιξε το σκορ στο 58′, με τον Γουίλφριντ Ζάχα. Όγδοο τέρμα σε 14 ματς για τον Ιβοριανό επιθετικό.

Η Λέστερ τελικά κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο 83ο λεπτό καθώς ο Μπαρνς νίκησε τον Γκουάιτα γράφοντας το τελικό 1-1, στο Λονδίνο.

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαίτα, Κλάιν, Τόμκινς, Κουγιατέ, Μίτσελ, Τάουσεντ, Μιλιβόγεβιτς, Ρίντεβαλντ (74′ ΜακΚάρθουρ), Σλουπ (84′ Αγιού), Μπεντεκέ, Ζαχά.

Λέστερ: Σμάϊχελ, Τζάστιν, Αμάρτεϊ, Έβανς, Τόμας, Μεντί, Τσουντούρι (57′ Τίλεμανς), Πέρεζ, Πρατ (66′ Βάρντι), Μπαρνς, Ιχεανάτσο (72′ Γκρέι).