Έμεινε μόνη στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Θέλτα για την 17η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0 και έτσι έμειναν μόνοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν ήταν τεράστια όμως η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της.

Και τα δύο γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. O Dembele άνοιξε το σκορ στο 10′ αφού πήρε το ριμπάουντ έπειτα από απόκρουση της άμυνας. Ο Messi σημείωσε το 2-0 στο 45′ αφού μετά την πάσα του Suarez έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.

Μπαρτσελόνα: Ter Stegen, Semedo, Pique, Lenglet, Alba, Busquets (Alena 86′), Vidal (Artur 63′), Rakitic, Dembele (Coutinho 68′), Suarez, Messi

Θέλτα: Blanco, Mallo, Araujo, Costas, Mazan, Mendez, Yokulsu (Lobotka 46′), Jozabed, Boufal (Sisto 76′), Aspas (Beltran 52′), Gomez