Έμεινε πίσω για τον τίτλο η Σίτι

Η Νιούκαστλ υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος, η Μάντσεστερ Σίτι δε κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Νιούκαστλ

Αν και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος (2-2) και πλέον σε περίπτωση που η Λίβερπουλ νικήσει την Μπράιτον θα μείνει στο -11 από την κορυφή.

O αγώνας:

Το ματς είχε ρυθμό αλλά δεν είχε φάσεις. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήταν και γκολ. Στο 22′ ο Νταβίντ Σίλβα βρέθηκε στην περιοχή, πάτησε με τακουνάκι την μπάλα για τον Στέρλινγκ κι ο Άγγλος διεθνής φορ νίκησε τον Ντουμπράβκα με εξαιρετικό τελείωμα για το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Νιούκαστλ θα έφτανε στην ισοφάριση. Στο 26΄oι γηπεδούχοι θα απαντούσαν στο γκολ της Σίτι, όταν ο Βίλεμς με εξαιρετικό σουτ μετά την πάσα του Αλμιρόν , θα νικούσε τον Έντερσον για το 1-1!

Στο 34′  Μαχρέζ έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, αλλά αυτή δεν ήταν ικανή  για να νικήσει τον Ντουμπράβκα.

Η Σίτι προσπάθησε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ αλλά δυσκολευόταν να ανοίξει  την άμυνα της Νιούκαστλ. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Γκουαρντιόλα συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν ήταν καθόλου εύκολο κόντρα στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Νιούκαστλ.

Στο 68′ Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς βρέθηκε  σε τετ-α-τετ με τον Ντουμπράβκα αλλά δε θα κατάφερε να τον νικήσει.

Στο 72΄ Ο Μπερνάρντο Σίλβα  βρέθηκε εντός περιοχής – από το ύψος του πέναλτι – αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Και φτάσαμε έτσι στο 82ο λεπτό όπου η Σίτι θα κατάφερνε να ανοίξει το σκορρ μετά από τρομερή ενέργεια από τον Ντε Μπράινε και τρομερό σουτ θα έκανε τ0 1-2 για τους «πολίτες » .

Στο 88΄ ο Σέλβι με τρομερό σουτ θα «έσωζε» την παρτίδα για τους γηπεδούχους ισοφαρίζοντας σε 2-2.

90+2′ Η Σίτι έφτασε κοντά στο 2-3 αλλά ο Ντουμπράβκα με το ένα χέρι κατάφερε και σταμάτησε το σουτ του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Βίλεμς, Νταμέτ,Κλαρκ, Φερνάντες, Μανκίγιο, Σεντ-Μαξιμίν, Χέιντεν, Σέλβι, Αλμιρόν, Ζοέλιντον

Μαντσεστερ Σιτι: Έντερσον, Φερναντίνιο, Στόουνς, Μεντί, Γουόκερ, Γκουντογκάν, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Ζεσούς