Έμεινε στην “καραντίνα” η Λειψία, Χέρτα τριών αστέρων και μεγάλο διπλό της Βόλφσμπουργκ

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία έχασε δύο βαθμούς κόντρα στη Φράιμπουργκ, η Χέρτα “ξεπέταξε” την Χόφενχαϊμ, η Βόλφσμπουργκ απέδρασε με το διπλό από την Άουγκσμπουργκ και Φορτούνα και Πάντερμπορν απογοήτευσαν ξανά, μένοντας στο 0-0.

Λειψία-Φράιμπουργκ 1-1

Η Λειψία ήταν καλύτερη από τη Φράιμπουργκ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά αρκέστηκε σε ένα βαθμό με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε, απείλησαν και στο τέλος απέδρασαν με τον βαθμό.

Η Λειψία ήταν πολύ ανώτερη μέχρι τη στιγμή που δέχτηκε το γκολ. Είχε καταφέρει να δημιουργήσει 3-4 καλές ευκαιρίες και να έχει γενικά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το γκολ του Γκούλντε άλλαξε τα δεδομένα, καθώς ήταν και η πρώτη τελική της Φράιμπουργκ.

Ο Γκούλντε κόντρα στη ροή του αγώνα στο 34′, έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Γκρίφο σέντραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ και ο Γκούλντε με κοντινό τελείωμα, νίκησε τον Γκουλάσι (0-1)

Ο Πόουλσεν ισοφάρισε στο 77′. Ο Καμπλ είχε χώρο να ζυγίσει τη σέντρα του έξω από την περιοχή και ο Πόουλσεν χωρίς αντίπαλο στον αέρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σβόλοβ (1-1).

Κίτρινες: Σάλαϊ (24′)

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Άνταμς (69′ Σάμπιτζερ), Κλόστερμαν, Ανχελίνο, Καμπλ, Λάιμερ, Μουκιέλε (46′ Λούκμαν), Ενκουνκού (81′ Σικ), Βέρνερ, Πόουλσεν

Φράιμπουργκ (Στράιχ): Σβόλοβ, Χάιντζ, Λάινχαρτ, Γκούλντε, Γκούντερ, Κοχ, Χόφλερ, Σμιντ, Γκρίφο (68′ Βάλντσμιντ), Πίτερσεν (68′ Χάμπερερ), Σάλαϊ (61′ Χόλερ)

Χόφενχαϊμ-Χέρτα Βερολίνου 0-3

Η Χέρτα Βερολίνου ξεκίνησε με το δεξί την μετά-καραντίνα εποχή, ξεπερνώντας σχετικά εύκολα το εμπόδιο της Χόφενχαϊμ με 3-0. Μεστή και ουσιαστική εμφάνιση, καθώς δεν χρειάστηκαν πολλά λεπτά, για να πετύχει τα τρία γκολ.

Πολύ ισορροπημένο το πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργούν φάσεις. Απολύτως λογικό το 0-0.

Ο Ακπογκούμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 58′ και έδωσε προβάδισμα στη Χέρτα. Ο Πέκαρικ επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα όδευε άουτ όμως ο Ακπογκούμα έβαλε το πόδι του στην πορεία της μπάλας (0-1).

Ο Ιμπίσεβιτς έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στη Χέρτα στο 60′. Ο Μίτελσταντ σέντραρε και ο Ιμπίσεβιτς, με κοντινή κεφαλιά, σκόραρε (0-2).

Ο Κούνια με προσωπική ενέργεια και γκολ στο 74′ κλείδωσε το τρίποντο της Χέρτα.

Κίτρινες: Πέκαρικ (11′), Μπογιάτα (29′), Γκρούγιτς (40′), Μπάουμγκαρτνερ (48′), Γκάιγκερ (83′)

Χόφενχαϊμ (Σρόιντερ): Μπάουμαν, Χούμπνερ, Ακπογκούμα, Πος, Ζούμπερ (66′ Μπρουν Λάρσεν), Ρούντι (66′ Γκάιγκερ), Γκρίλιτς, Καντεράμπεκ, Μπαουμγκάρτνερ, Μπεμπού (46′ Μπάιερ), Σκοφ

Χέρτα Βερολίνου (Λαμπάντια): Γιάρσταϊν, Πλάτενχαρντ, Τορουναρίγκα, Μπογιατά, Πέκαρικ, Μίτελσταντ, Σκιέλμπρεντ (87′ Ασκασιμπάρ), Γκρούγιτς, Λουκεμπάκιο (79′ Ενγκανκάμ), Κούνια (78′ Μάιερ), Ιμπίσεβιτς (79′ Πιάτεκ)

Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-2

Η Βόλφσμπουργκ πήρε σημαντικό διπλό, χάρις στη συνεργασία Εμπαμπού και Γκίντσεκ στα τελευταία λεπτά. Πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Άουγκσμπουργκ και συνεχίζει να κυνηγά ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το πρώτο μέρος κύλησε με λιγοστές φάσεις, αλλά η Βόλφσμπουργκ ήταν λίγο ανώτερη και κατάφερε να βρει το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα.

Ο Στέφεν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 43′. Ο Οτάβιο σέντραρε και η πολύ δυνατή κεφαλιά του Στέφεν δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λούθε (0-1).

Ο Γιέντβαϊ ισοφάρισε στο 54′.Ο Μαξ σέντραρε από εκτέλεση φάουλ και η κεφαλιά του Γέντβαϊ κατέληξε στο αριστερό γάμμα της εστίας του Κάστιλς (1-1).

Ο Γκίντσεκ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Βόλφσμπουργκ στο 90+1′. Ο Εμπαμπού έκανε επέλαση από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και η παράλληλη πάσα του στον Γκίντσεκ, άφησε στον δεύτερο απλά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα (1-2).

Κίτρινες: Σούχι (39′), Οτάβιο (53′), Άρνολντ (74′)

Άουγκσμπουργκ (Τσέλνερ): Λούθε, Μαξ, Γιέντβαϊ, Σούχι (65′ Ουντουοκάι), Φραμπέργκερ, Κεντίρα, Μπάιερ, Ρίχτερ, Λόουεν (87′ Κόρδοβα), Βάργκας (79′ Ιάγκο), Νίντερλεχνερ

Βόλφσμπουργκ (Γκλάσνερ): Κάστιλς, Οτάβιο (87′ Ρουσιλόν), Μπρουκς, Πόνγκραριτς, Εμπαμπού, Άρνολντ, Σλάγκερ, Μπρέκαλο (62′ Γκίντσεκ), Μεχμέντι, Ζοάο Βίκτορ (75′ Κλάους), Στέφεν

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Πάντερμπορν 0-0

Φορτούνα και Πάντερμπορν μοιράστηκαν από ένα βαθμό, στο παιχνίδι σωτηρίας. Ένα ματς που περίμενες πως δεν θα έχει θέαμα πριν την διακοπή, ακόμα περισσότερο μετά την διακοπή και την καραντίνα.

Φορτούνα και Πάντερμπορν αρκέστηκαν σε ένα φτωχό 45λεπτο, όπως υποσχέθηκε και η συγκεκριμένη αναμέτρηση δύο εκ των ουραγών της κατηγορίας.

Κίτρινες: Άιχαν (24′), Γκιασούλα (31′), Καραμάν (48′)

Φορτούνα Ντίσελντορφ (Ρόσλερ): Κάστενμαϊερ, Γκίσελμαν, Χόφμαν, Άιχαν, Σούτνερ (61′ Ένινγκς), Σομπότκα (69′ Μοράλες), Στόγκερ, Τσίμερμαν, Τόμι, Μπερίσα (69′ Μπόντζεκ), Καραμάν (79′ Σκρζιμπσκί)

Πάντερμπορν (Μπάουμγκαρτ): Ζίνγκερι, Κόλινς, Σονλάου, Χούνεμαϊερ, Ντράγκερ, Γκιασούλα (46′ Ρίτερ), Άντβι-Άντεζ, Βασιλειάδης, Γιαστρζέμπσκι (63′ Χόλτμαν), Σρμπένι (73′ Ζολίνσκι), Πρόγκερ (73′ Σαμπίρι)