Έμερι: “Πολύ καλό το αποτέλεσμα, σεβόμαστε τον αντίπαλο”

Σημαντική νίκη κόντρα στην Νάπολι πέτυχε η Άρσεναλ (2-0) στον χτεσινό πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την προκριματική φάση του Europa League.

Ο τεχνικός της Άρσεναλ, Ουνάι Έμερι δήλωσε μετά τον αγώνα πως η νίκη για τους «κανονιέρηδες» είναι πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά γνωρίζει τις δυσκολίες που θα συναντήσει στο «Σαν Πάολο».

«Είναι ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά τρέφουμε μεγάλο σεβασμό στην έδρα του αντιπάλου. Στο πρώτο από τα δύο 90 λεπτά μπορέσαμε να πάρουμε το αποτέλεσμα με το πλάνο μας, υποφέραμε σε ορισμένες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο και οι αντίπαλοί μας ήλεγξαν το ρυθμό με την κατοχή της μπάλας. Είχαν μία ή δύο ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Αλλά ήμασταν καλοί στη μεταφορά της μπάλας και είχαμε ευκαιρίες να καθαρίσουμε το παιχνίδι με ένα τρίτο γκολ. Μας περιμένουν άλλα 90 λεπτά και ξέρουμε ότι θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, με καθαρό μυαλό, όχι υπερβολική αυτοπεποίθηση και σεβασμό στον αντίπαλο», τόνισε ο προπονητής των «κανονιέρηδων».