Εμφανίστηκε ανέτοιμος και ηττήθηκε ο Ολυμπιακός

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Βιλερμπάν με 74-57 στον πρώτο ημιτελικό του φιλικού τουρνουά του «We’re Back – Preseason Tour Valencia» της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν ανέτοιμοι, έχοντας σημάδια έλλειψης ρυθμού και ομοιογένειας.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Έλις με 12 πόντους και ακολούθησαν οι Μάρτιν με 10 και Σλούκας με 8.

Κορυφαίοι για την , Βιλερμπάν οι Φρίμαν με 14 πόντους και Κόουλ με 12.

Το παιχνίδι:

Με πεντάδα τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μάρτιν, άρχισε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, που φάνηκε από την αρχή πως μέλημά του είναι η καλή άμυνα. Με αυτή κράτησε την Βιλερμπάν χωρίς πόντο, για το 6-0 στο 3’, με σκόρερ τον Πρίντεζη και δημιουργό τον Σλούκα. Οι γάλλοι ισορρόπησαν μετά το τάιμ άουτ του Πάρκερ και πέρασαν μπροστά 12-8 στο 6’ με τρίποντα των Φρίμαν και Καουντί, εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη (7 στο πρώτο δεκάλεπτο) των «ερυθρόλευκων» στην κυκλοφορία. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν άστοχοι, έχαναν και αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ 14-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Βιλερμπάν συνέχισε να πιέζει σωστά στην άμυνα, ενώ οι δυο ομάδες είχαν έλλειψη στη δημιουργία και πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο σκορ στην μεγαλύτερη τιμή του (+7), 32-25 για τους Γάλλους, που είχαν σε καλή μέρα τον Κόουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο τρίποντα του Φρίμαν, η Βιλερμπάν που κυκλοφορούσε πολύ καλά τη μπάλα και είχε σωστές αποστάσεις, μπήκε… φουριόζα και στο τρίτο δεκάλεπτο και αύξησε την διαφορά στο +12 (40-28 στο 22’). Ο Σλούκας με κάποιες προσωπικές φάσεις, αλλά και δύο καλές συνεργασίες Παπανικολάου-Έλις, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό με επί μέρους 10-2, να μειώσει σε 42-38 στα μέσα της περιόδου. Οι Γάλλοι συνέχιζαν να είναι πολύ καλοί πίσω από τα 6.75 με 10/21 ως εκείνο το σημείο.

Στην 4η περίοδο, η Βιλερμπάν έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (60-47 στο 32’). Η κακή εικόνα του Ολυμπιακού στην επίθεση δεν άλλαξε παρά τα ένα-δύο ξεσπάσματα του Μάρτιν και έτσι η πολύ πιο έτοιμη γαλλική ομάδα, διατήρησε την υπέρ της διαφορά σε υψηλά επίπεδα, 67-53, 3’30″λεπτά πριν το φινάλε, για να φτάσει στο τέλος στην ανώτερη τιμή, το +17, για το τελικό 74-57.