Εμφατική πρόκριση για την ΑΕΚ κόντρα στον Παναιτωλικό

Το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου πήρε η ΑΕΚ που επικράτησε του Παναιτωλικού με 4-0 στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, καθώς η ΑΕΚ τιμωρήθηκε με δύο αγωνιστικές για τα επεισόδια που έγιναν στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ στο ματς με τον Ολυμπιακό.

Τα δύο από τα τέσσερα γκολ της Ένωσης πέτυχαν οι Νέλσον Ολιβέιρα και Νέναντ Κρίστιτσιτς στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο μέρος ο Χρήστος Αλμπάνης αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή και διαμόρφωσε το 3-0. Το τέταρτο και τελευταίο γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχε ο Μάρκο Λιβάγια από την βούλα του πέναλτι.

Σε συνδυασμό με το πρώτο παιχνίδι μεταξύ τους στο Αγρίνιο, το οποίο είχε λήξει ισόπαλο με 1-1, με την Ένωση να έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης λόγω του εκτός έδρας γκολ.

Με το δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι, ήλεγχε απόλυτα το ματς και κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη τελική της, αντίθετα ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους». Μετά την σέντρα του Λόπες, η μπάλα έφτασε στον Κέβιν που έκανε την κεφαλιά να διώξει, της έδωσε μόνο ύψος, η μπάλα έφτασε στον Ολιβέιρα και ο Πορτογάλος με σουτ στην κίνηση σημείωσε το 1-0.

Με αυτό το γκολ η ΑΕΚ πήρε γρήγορα προβάδισμα πρόκρισης.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Ένωση είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, έχοντας και την κατοχή σε αντίθεση με την ομάδα του Αγρινίου, η οποία έμεινε μακριά από τα καρέ της ΑΕΚ.

Το εισιτήριο για την πρόκριση κλείδωσε η Ένωση από νωρίς με τον Κρίστιτσιτς στο 36’. Ο Αραούχο πέρασε στον Μάνταλο, ο οποίος γύρισε στον αφύλαχτο Κρίστιτσιτς, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-0.

Η ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΚ προηγούμενη με 2-0 σε ένα ημίχρονο το οποίο μετρούσε τρεις τελικές μόνο και μόνο για τους γηπεδούχους.

Μπορεί η Ένωση να προηγούνταν ωστόσο δεν σταμάτησε να ψάχνει και τρίτο γκολ. Στο 47’ ο Αραούχο επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός απείλησε για πρώτη φορά την εστία της ΑΕΚ στο 51’ με σουτ από τον Ντουάρτε έξω από την περιοχή, χωρίς να ανησυχεί τον Τσιντώτα.

Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσει. Λίγα λεπτά μετά την είσοδο του ο Φάρλεϊ Ρόσα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για να διευρύνει το σκορ έχασε η Ένωση στο 70’, όταν ο Λόπες μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Κνετ.

Οι πιέσεις της ΑΕΚ τελικά ανταμείφθηκαν και ο Χρήστος Αλμπάνης αποδείχτηκε «χρυσή» αλλαγή. Στο 78’ ο Αραούχο έκλεψε τη μπάλα από τον Σιέστεντ, γύρισε στον Αλμπάνη, ο οποίος νίκησε τον Κνετ και σημείωσε 3-0. Μετά το γκολ ο διαιτητής κ. Τσαγκαράκης οδηγήθηκε στο VAR, όμως το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο Μάρκο Λιβάγια πρόσθεσε και εκείνος στο 89’ το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ. Ο Κνετ ανέτρεψε τον Λιβάγια στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Κροάτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0.

Μεχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Αγρινίου να μένει στο μηδέν και οι κιτρινόμαυροι πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Σκόρερ: 7′ Ολιβέιρα, 36′ Κρίστιτσιτς, 78′ Αλμπάνης, 89’ Λιβάγια

Κίτρινες: Μάνταλος, Αραούχο / Κέβιν

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος(71’ Σιμάνσκι) , Αραούχο(79’ Οικονόμου), Ολιβέιρα(60’ Αλμπάνης), Λιβάγια

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μαλής, Σίεστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ(72’ Άλβαρεζ), Μιμίτο, Ντουάρτε, Φυτόπουλος(63’ Φάρλεϊ Ρόσα), Μπαΐροβιτς(65’ Μουνιέ)