Ένας Νέντοβιτς δεν φέρνει την Άνοιξη

Οι 39 πόντοι του Νεμάνια Νέντοβιτς δεν έφτασαν στον Παναθηναϊκό για να φύγει με την νίκη από το Τελ-Αβιβ.

Την ήττα με 89-81 από τη Μακάμπι γνώρισε ο Παναθηναικός για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να φύγει με την νίκη από μία δύσκολη έδρα.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Παναθηναϊκού χωρίς όμως να εξαργυρωθεί με την νίκη καθώς ήταν απελπιστικά μόνος του.

Ο Σέρβος γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 39 πόντους(7/9 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ) καταθέτοντας στο παρκέ και την ψύχη του.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι πρωταθλητές Ελλάδας υποχώρησαν στο 5-10 την ίδια στιγμή που η Μακάμπι ανέβηκε στο 7-9 και βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την 8η θέση.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά ουσιαστικά πλήρωσε μια αμυντική ολιγωρία στην πρώτη περίοδο που έδωσε την ευκαιρία αλλά και τη δυνατότητα στην Μακάμπι να πάρει μια διαφορά την οποία και τη διατήρησε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Μέγγενη για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν τα ριμπάουντ καθώς η Μακάμπι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 34 ριμπάουντ εκ των οποίων 9 επιθετικά έναντι 25 που μάζεψε ο Παναθηναϊκός.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Μακάμπι η πρώτη περίοδος όταν η ομάδα του λαού εκμεταλλεύτηκε μια μικρή ολιγωρία του Παναθηναϊκού μετατρέποντας το 4-4 στο 19-9 του δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Μακάμπι δεν ξανακοίταξε ποτέ πάλι πίσω με τον Παναθηναϊκό να πιέζει μεν να φτάνει στην τελευταία περίοδο μια ανάσα από την ισοφάριση(75-73) αλλά να μην το καταφέρνει.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης για την Μακάμπι ο Σκότι Γουίλμπεκιν με 25 πόντους και με μερικά σημαντικά καλάθια σε κρίσιμες στιγμές.

Οι  δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, ήταν άστοχες και δεν είχαν καθόλου καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα να είναι 4-4. Η συνέχεια όμως ανήκε στην Μακάμπι καθώς οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 13-5 προηγήθηκαν με +10(19-9) με τον Παναθηναϊκό να μην έχει κακές επιλογές και να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να προηγείται με 21-12.

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε με την Μακάμπι να διατηρεί το προβάδισμα καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε εύκολα να συνδεθεί με το καλάθι και τα περίμενε όλα από τον Νέντοβιτς. Ο Σέρβος οδηγούσε την ομάδα του στο σκορ αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του γεγονός που διευκόλυνε την Μακάμπι η οποία οδήγησε την αναμέτρηση μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα(41-20).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε την Μακάμπι να διατηρεί το προβάδισμα των 9 πόντων(50-41 στο 25΄). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 50-46 με την Μακάμπι όμως να αντιδράει αμέσως και με ένα δικό της 5-0 προηγήθηκε και πάλι με +9(55-46).Η πίεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Παπαπέτρου με τρίποντο να μειώνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά(57-52) πριν ο Χάντερ με 2/2 βολές κάνει το 59-52 που ήταν και το τελικό της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναικός έπαιρνε πόντους μόνο από τον Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος σκόραρε κατά ριπάς, ενώ οι συμπαίκτες του αστοχούσαν.

Από ένα σημείο κι έπειτα μάλιστα, το παιχνίδι εξελίχθηκε στην προσωπική μονομαχία του Σκότι Γουίλμπεκιν με τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Έβαζε ο ένας, απαντούσε ο άλλος. Μέχρι τα 7/11 τρίποντα του γκαρντ του Παναθηναϊκού, η διαφορά είχε πέσει στους δύο (75-73) στο 36ο λεπτό του αγώνα, προμηνύοντας μια σκληρή μονομαχία στην τελική ευθεία.

Η Μακάμπι κατάφερε να μείνει μπροστά, με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να εξελίσσεται σε πρωταγωνιστή και τον Ντράγκαν Μπέντερ με τον Οθέλο Χάντερ να κάνουν μεγάλο μέρος της δουλειάς στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στις δύο κατοχές στο τελευταίο λεπτό, έβαλαν τις βολές που έπρεπε και, εν τέλει, επιβλήθηκαν του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (89-81) για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Διαιτητές: Λαμόνικα – Πέρεθ – Ράτις.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 13 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 22 (4/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 5 (3 ριμπάουντ), Χάντερ 13 (3/6 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάσπι 4, Ντόρσεϊ 5 (1), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ζούσμαν 3 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Παπαπέτρου 4 (0/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης, Βουγιούκας 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 39 (7/9 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ), Γουάιτ 3 (1), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 9 (2 τρίποντα), Σαντ Ρος (0/4 σουτ, 5 ασίστ).