Εννέα μετάλλια και καλές εμφανίσεις από την ομάδα Κ20 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα

Εξαιρετική παρουσία πραγματοποίησε η εθνική μας ομάδα Κ20, στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, το οποίο έγινε σήμερα στην Κωνσταντινούπολη.

Η αποστολή μας κατέκτησε συνολικά εννέα μετάλλια από οχτώ αθλητές και αθλήτριες από το σύνολο των δεκατεσσάρων (2-6-1), που εκπροσώπησαν τη χώρα μας στη διοργάνωση.

Η Σπυριδούλα Καρύδη ξεκίνησε πολύ καλά, αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με 13,51 μ. και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ στον κλειστό, στον πρώτο της αγώνα στη σεζόν στο αγώνισμα.
Το ένα-δύο έκαναν οι αθλήτριες μας στο επί κοντώ με την Εύα Κοτσαχείλη να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 3,90 μ., ένα μόλις εκατοστό από το ατομικό της ρεκόρ και η Αναστασία Ρέτσα ακολούθησε με την ίδια επίδοση. Οι δύο αθλήτριες στη συνέχεια δοκίμασαν στα 4,00 μ., δίχως όμως επιτυχία.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στις νεάνιδες, την Παρασκευή (14/2) θα αγωνιστεί στο μίτινγκ Βαν ντε Ρέιγ (14/2) στη Γαλλία. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Αναστασία Ντραγκομίροβα με την 4κ. σφαίρα. Η κορασίδα αθλήτρια ήταν δεύτερη με βολή στα 15,00 μ., που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Τον εαυτό του ξεπέρασε και ο Κώστας Γεννίκης, που ήταν τρίτος στη σφαιροβολία με 18,00 μέτρα. Ο νεαρός αθλητής βελτίωσε το 17,55 μ. της περασμένης εβδομάδας στο ΣΕΦ και έδειξε πως το καλοκαίρι θα διεκδικήσει τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 (18,30 μ.).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ελλη Δεληγιάννη στα 800 μ. με 2.09.60, επίδοση πολύ κοντά στο 2.09.43, που είναι το ρεκόρ της από φέτος.

Ο Θοδωρής Βροντινός έκανε πολύ καλή εμφάνιση, αφού κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 60 μ. με 6.86, έχοντας νωρίτερα στον προκριματικό τερματίσει πρώτος στη σειρά του σε 6.84, επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ και θα μπορούσε να είναι ακόμη καλύτερ, αν δεν είχε βιαστεί να ρίξει το κορμί του στον τερματισμό.

Απόλυτο ατομικό ρεκόρ πέτυχε η Σάντυ Παπακώστα στο ύψος, αφού ξεπέρασε το 1,76 μ.  κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κι έδειξε πως σύντομα θα είναι σε θέση να κυνηγήσει τα άλματα πάνω από το 1,80 μέτρα. Η 18χρονη είχε 1,73 μ. στον κλειστό στίβο από την ημερίδα της περασμένης εβδομάδας στον Άγιο Κοσμά. Η Αναστασία Ντραγκομίροβα, μπορεί αυτή τη φορά να μην ξεπέρασε τα 6,00 μ., ωστόσο το 5,99 μ. στο μήκος ήταν αρκετό για να της δώσει την δεύτερη θέση στο αγώνισμα κι έτσι να φύγει από τη διοργάνωση με δύο μετάλλια. Ο Γιάννης Καμαρινός τερμάτισε 4ος στα 60 μ. εμπ. με 8.13 και λίγο πιο πίσω του, στην έκτη θέση βρέθηκε ο Ηλίας Τοτολίδης με 8.17. Στο επί κοντώ ο Σωτήρης Χυτάς ξεπέρασε τα 4,80 μ. έμεινε στην τέταρτη θέση.

Στο τριπλούν η Μαρία Καβαλιέρου “προσγειώθηκε” στα 12,31 μ., ενώ στα 60 μ.η Μαρκέλα Παπανδρέου τερμάτισε σε 7.80 και δεν προκρίθηκε στον τελικό. Άτυχος στάθηκε ο Γιάννης Γρανιτσιώτης, που δεν κατάφερε να αγωνιστεί, καθώς κλείστηκε για μία ώρα στο ασανσέρ και δεν πρόλαβε να φτάσει έγκαιρα στο στάδιο.

Η χώρα μας κατέλαβε την πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων στα κορίτσια και την έβδομη στα αγόρια