Ένσταση ο Κολοσσός ζητώντας την επανάληψη των τελευταίων 6.1” με ΠΑΟΚ

Ο Κολοσσός Ρόδου κατέθεσε ένσταση κατά το κύρος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και ζητάει την επανάληψη των τελευταίων 6.1 δευτερολέπτων.

Με ανακοίνωσή της η ΚΑΕ Κολοσσός ενημέρωσε πως χτες τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου προσέφυγε στον Αθλητικό Δικαστή του ΕΣΑΚΕ και ζήτησε την επανάληψη των τελευταίων 6.1″ του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Οι “Ροδίτες” διαμαρτύρονται για τη φάση πριν μπει το τρίποντο της νίκης του δικεφάλου, ότι στην πάσα του Μάλκολμ Γκρίφιν προς τον Έλστον Τέρνερ, η μπάλα είχε περάσει τη εκτός τελικής γραμμής.

Επειδή λοιπόν ο αγώνας κρίθηκε με αυτή τη παράβαση που δεν σφυρίχτηκε ποτέ από τους διαιτητές, ζητούν την επανάληψη των τελευταίων δευτερολέπτων της αναμέτρησης, με δική τους κατοχή, ενώ δηλώνουν πρόθυμοι να παίξουν ξανά ακόμα και όλο το παιχνίδι.

Η ανακοίνωση:

“Η ΚΑΕ Κολοσσός H Hotels ενημερώνει πως τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου κατέθεσε ένσταση ενώπιον του Αθλητικού Δικαστή του ΕΣΑΚΕ με αφορμή την παράβαση που δεν καταλογίστηκε, αλλά είδε όλη η Ελλάδα, στα 6.1” πριν τη λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ και καταδίκασε την ομάδα μας στην ήττα με σκορ 85-84, για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μέσω της ένστασης ζητούμε να παιχτούν ξανά τα εναπομείναντα 6.1” της συγκεκριμένης αναμέτρησης, με την κατοχή της μπάλας να είναι υπέρ του Κολοσσού H Hotels.

Δεχόμαστε, επίσης, στο πνεύμα του αθλητικού ιδεώδους που επέδειξε ο ΠΑΟΚ στην ανακοίνωσή του στις 11/12, να επαναληφθεί ολόκληρος ο αγώνας καθώς “oι αγώνες πρέπει να κρίνονται στα γήπεδα και μόνο σε αυτά και από τις αποφάσεις των πραγματικών πρωταγωνιστών του αθλητισμού, δηλαδή των αθλητών. Εμείς δεν ζητήσαμε ποτέ να πάρουμε παιχνίδι στα χαρτιά. Ζητήσαμε απόδοση δικαιοσύνης και μόνο”.