Εντυπωσιακή νίκη για τον Ολυμπιακό

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στην προετοιμασία του στην Πολωνία, επικρατώντας με 5-0 της Γιαγκελόνια.

Ο Γκερέρο σημείωσε χατ τρικ και οι Μπα και Φορτούνης τα άλλα δύο.

Ο Ολυμπιακός απέδωσε όμορφο και αποτελεσματικό ποδόσφαιρο, δείχνοντας πολύ καλή εικόνα, με τον Γκερέρο να πετυχαίνει χατ τρικ, και τους Μπα, Φορτούνη να σκοράρουν επίσης.

Ο Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε την 11άδα με σχηματισμό 4-4-2, έχοντας τον Σα κάτω από τα δοκάρια και τους (αριστερά προς δεξιά) Κούτρη, Παπαδόπουλο, Μπα και Τοροσίδη στην άμυνα. Σουρλής και Ανδρούτσος ήταν το δίδυμο της μεσαίας γραμμής, ο Βαλμπουενά κινήθηκε αριστερά ενώ ο Μασούρας δεξιά. Στην επίθεση, αγωνίστηκαν οι Σολδάνο (λίγο πιο πίσω) και Γκερέρο.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην πρώτη του καλή στιγμή, όταν στο 11ο λεπτό, η μπάλα μετά από απομάκρυνση της άμυνας των Πολωνών από προσπάθεια του Μασούρα, έφτασε στον Μπα που με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0!

Με τον Βαλμπουενά ιδιαίτερα δραστήριο και τον Πέδρο Μαρτίνς ικανοποιημένο από την εικόνα των «ερυθρόλευκων», η ομάδα μας έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 31’. Ο Μασούρας έκλεψε για να τροφοδοτήσει τον Γκερέρο, που με σουτ από το ημικύκλιο νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα «γράφοντας» το 2-0!

Κούτρης και Σουρλής εμπόδισαν και σταμάτησαν τις προσπάθειες των Κάμαρα και Μουντρίνσκι αντίστοιχα, ενώ ο Γκερέρο πλησίασε στο δεύτερο του τέρμα στο 38’, ωστόσο το φοβερό σουτ που εξαπέλυσε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Το γκολ τελικά, ήρθε για τον Ισπανό με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών, και ήταν εξόχως θεαματικό, αφού μετά την υπέροχη κάθετη πάσα του Μασούρα, ο επιθετικός του Ολυμπιακού πέρασε υποδειγματικά την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των Πολωνών για το 3-0!

Η καταρρακτώδης βροχή υπό την οποία ξεκίνησε το β’ μέρος, δεν πτόησε καθόλου τον Ολυμπιακό, που έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 57ο λεπτό. Δράστης και πάλι ο Γκερέρο, ο οποίος έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε όπως έπρεπε, σημειώνοντας χατ τρικ!

Ο ρυθμός έπεσε λίγο από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο η ομάδα μας δεν πτοήθηκε και ανέβασε ξανά την απόδοσή της, μετά τις δέκα αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς στο 62’.

Η «μαγική» σέντρα του Ραντζέλοβιτς με εξωτερικό φάλτσο, βρήκε τον Φορτούνη στο δεύτερο δοκάρι, με τον αρχηγό να πλασάρει ιδανικά στην κίνηση για το 5-0 στο 76’, «υπογράφοντας» το τελικό σκορ της φανταστικής εμφάνισης του Ολυμπιακός.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα (Τζολάκης 62’), Τοροσίδης (Ελαμπντελαουί 62’), Παπαδόπουλος, Μπα (Σεμέδο 62’), Κούτρης (Μαρτίνης 62’), Ανδρούτσος (Γκιλιέρμε 62’), Σουρλής (Μπουχαλάκης 62’), Μασούρας (Ραντζέλοβιτς 62’), Βαλμπουενά (Ποντένσε 62’), Γκερέρο (Ντουρμισάι 62’), Σολδάνο (Φορτούνης 62’).