Εντυπωσιακός στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός

Νικητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός με 3-0 στο φιλικό που έδωσε με την Φέγενορντ στην Ολλανδία.

Οι πράσινοι είχαν αρκετά ικανοποιητική εμφάνιση στο πρώτο τους φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους και με τα γκολ των Μακέντα, Μπουζούκη και Βέργου, πήραν τη νίκη.

Ο αγώνας

Με το καλησπέρα, μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μακέντα, μετά από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Ιταλός έχασε καλή ευκαιρία οχτώ λεπτά αργότερα, αφού η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Φέγενορντ. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλη ευκαιρία, αλλά έδιωξε ο Διούδης.

Στο 22’ ο Χατζηγιοβάνης επιχείρησε να σκοράρει, αλλά έδιωξε ο Φερμέερ και στη συνέχεια ο Μπουζούκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για το Τριφύλλι.

Ο Γιώργος Δώνης στο δεύτερο μέρος προχώρησε σε πολλές αλλαγές και έδωσε την ευκαιρία σε πολλούς νεαρούς να δείξουν τις ικανότητες τους.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά την Φέγενορντ στο 62’ με τον Βέργο, ο οποίος προσπάθησε να νικήσει τον Φερμέερ με κεφαλιά, αλλά πρόλαβε να διώξει ο δεύτερος τη μπάλα.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απάντησαν, αλλά ο Ινσούα πρόλαβε και απομάκρυνε τη μπάλα.

Στο 72’ ο Βέργος, έπειτα από ασίστ του Εμμανουηλίδη σκόραρε και πέτυχε το τρίτο γκολ για τους πράσινους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για το Τριφύλλι.

Κίτρινες: Σερπέζης, Τούνστρα

Φέγενορντ: Φερμέερ, Σεντ Τζουστ, Μποτεγκίν, Άρι φαν ντερ Χέιντεν, Μαλάσια, Τούνστρα, Κέλι (64’ Μπεργκερ), Κεκτσιού, Μπεργκχούις, Φέντε, Χάνσον (64’ Αζαρκαν)

Παναθηναϊκός: Διούδης (46’ Κότσαρης), Γιόχανσον (46’ Θεοχάρης), Κολοβέτσιος (63’ Μαυρομμάτης), Πούγγουρας (75’ Αποστολάκης), Ινσούα (75’ Ζαγαρίτης), Μπουζούκης (46’ Εμμανουηλίδης), Κουρμπέλης (46’ Αλεξανδρόπουλος), Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (62’ Σερπέζης), Μακέντα (46’ Βέργος), Χατζηγιοβάνης