Επαφή με την εξάδα διατήρησε η Βαλένθια

Για την 26ης αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος , η Βαλένθια πήρε νίκη ανάσα καθως επικράτησε με 2-1 επί της Ρεάλ Μπέτις στο Μεστάγια.

Οι «νυχτερίδες» έβαλαν ένα στοπ στην κατηφόρα που είχαν πάρει μένοντας κοντά στην  πρώτη εξάδα.

Οι γηπεδούχοι λύγισαν τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο καθώς άνοιξε το σκορ με τον Γκαμεϊρό, υστέρα από την προσπάθεια του Γκέντες. Η ομάδα του Θελάδες  διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 89’ με τον Παρέχο . Στις καθυστερήσεις το σύνολο του Σισίλια μείωσε σε 2-1 με δράστη τον  Λόρεν . Το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε.

Νωρίτερα η  Εϊμπάρ επέστρεψε στις νίκες επικροτώντας με 3-0 από την Λεβάντε σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Τσάρλες (27′, 48′)-ο Βραζιλιάνος έχασε πέναλτι στο 72’-  Ορελάνα (84′).