Επαγγελματική νίκη για τον Άρη!

Ο σαφώς ανώτερος Άρης πήρε με χαρακτηριστική ευκολία μια επαγγελματική νίκη κόντρα στην… προβληματική ΑΕΛ.

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΛ με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 19η αγωνιστική της Super League.

Άλλο ένα τρίποντο στο… σακούλι για την ομάδα του Άκη Μάντζιου. Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ποτέ και χάρις το γκολ του Ρόουζ (30′) πανηγύρισαν τη νίκη.

Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να επιβληθούν ή να γίνουν επικίνδυνοι σε κανένα χρονικό διάστημα μες στο παιχνίδι και αυτό τους έφερε αντιμέτωπους με την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και δωδέκατη συνολικά.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ είναι στην 13η θέση με 8 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα μέχρι το 10′, οι «βυσσινί» ήταν ανώτεροι των προσδοκιών. Πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, ενώ μόλις στο 9′ βγήκε επικίνδυνα μπροστά ο Νικολιάς, όμως άργησε πολύ και απέτυχε να απειλήσει. Στη συνέχεια η ομάδα του Άκη Μάντζιου ανέβασε στροφές και τα δεδομένα άλλαξαν.

Οι γηπεδούχοι απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και δημιούργησαν αρκετές καλές ευκαιρίες σε σύντομο χρονικό διάστημα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 12′ με ένα αδύναμο σουτ του Μαντσίνι μέσα από την περιοχή, ύστερα από 1 λεπτό απείλησε ο Μπρούνο Γκάμα με ένα δυνατό σουτ, ενώ στο 17′ ο Ματέο Γκαρσία με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έπειτα από όλες αυτές τις τελικές προσπάθειες και με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, ήρθε η… δικαίωση, καθώς στο 30′ έκαναν το 1-0. Ο Γκάμα με μια εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Δεληζήση, από το κεφάλι του οποίου η μπάλα κατέληξε στον Ρόουζ και εκείνος με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Θεσσαλονικείς είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σάσα στο 37′ να διπλασίασουν τα τέρματα τους, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Ο Άρης συνέχισε να έχει την υπεροχή, όμως δεν υπήρχε η ίδια κινητικότητα στην μεσοεπιθετική του γραμμή. Στο 55′ ο Μάνος βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν εκτέθειμενος και το τέρμα του ακυρώθηκε, ενώ η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 80′, όταν ο Σίλβα επιχείρησε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Μπάγιτς.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα είχε ανεβάσει τις γραμμές της, ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως ήταν από δύσκολο έως και απίθανο για εκείνη να γίνει απειλητική με τον ανορθόδοξο τρόπο που προσπαθούσε. Η ομάδα του Άκη Μάνζιου διαχειρίστηκε με μεγάλη άνεση το υπέρ της σκορ και έφτασε σε μια ακόμη σημαντική νίκη.

Κίτρινες: Μπερτόγλιο, Ιωάννου – Πινακάς, Κολομπίνο, Ντουρμισάι, Μιλοσάβλιεβιτς

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (69′ Σάκιτς), Ρόυζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο (69′ Ματίγια), Μπερτόγλιο (88′ Κάτσε), Γκάμα (69′ Σίλβα), Ματέο, Μαντσίνι

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Καρανίκας (90′ Νούνιτς), Μιχαήλ, Σπαρβ (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83′ Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Τρούγιτς (65′ Ακούνια)