Επαγγελματική νίκη της Έβερτον κόντρα στη Σαουθάμπτον

Τα ”ζαχαρωτά” φρόντισαν η μοναδική τελική στον στόχο να καταλήξει στα δίχτυα και ισοβάθμισαν με τη Λίβερπουλ στην 6η θέση

Η Έβερτον επικράτησε με 1-0 της Σαουθάμπτον στο Γκούντισον Παρκ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με νίκη το πρόγραμμα τους έπειτα από το ιστορικό διπλό στο Άνφιλντ, ασχέτως αν η στάση τους δεν έπεισε ιδιαίτερα. Η Έβερτον ήταν ανώτερη σε όλο το ματς, ωστόσο το γεγονός οτι η μοναδική φάση που δημιουργήθηκε ήταν αυτή του γκολ, προβλημάτισε τον Ανσελότι.

Τα ”ζαχαρωτά” άνοιξαν από νωρίς το σκορ με τον Ρισάρλισον. Μόλις στο 9′ λεπτό ο Βραζιλιάνος φορ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ έπειτα από ωραία πάσα του Σίγκουρντσον, και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Αν και οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν απειροελάχιστες, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για δεύτερη φορά από τα πόδια του Κιν, όμως το γκολ δεν μέτρησε, αφού ο διαιτητής με τη χρήση του VAR διαπίστωσε οτι υπήρξε οφσάιντ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η δράση ήταν εξίσου ελάχιστη με αυτή του πρώτου. Ωστόσο η αδυναμία που παρουσίασε η Σαουθάμπτον να απειλήσει την Έβερτον, έχοντας μηδέν τελικές στον στόχο, χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Αντσελότι.

Η Έβερτον με αυτό το αποτέλεσμα βρέθηκε να ισοβαθμεί στην 6η θέση με 43 βαθμούς μαζί με την Λίβερπουλ, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Σαουθάμπτον παρέμεινε στην 14η θέση έχοντας 30 βαθμούς.

Σκόρερ: 9′ Ρισάρλισον

Κίτρινες: Άρμστρονγκ, Τέλα

Έβερτον (Ανσελότι): Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Κιν, Γκόντφρεϊ, Ντίνι, Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόμες (87′ Ιβόμπι), Σίγκουρντσον, Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον (90+1′ Κινγκ)

Σαουθάμπτον (Χάσενχιουτλ): Φόρστερ, Μπέρτραντ, Σαλίσου (63′ Τέλα), Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Τζενεπό, Άρμστρονγκ, Γουόρντ-Πρόουζ, Ρέντμοντ (88′ Γουότς), Ινγκς, Άνταμς (77′ Ν’λουντουλού)