Έπαιξε με ψυχή, αλλά τελικά αποκλείστηκε

Η ΑΕΚ άγγιξε το θαύμα, επικράτησε της Τράμπζονσπορ στην Τραπεζούντα με 0-2, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει την ιστορική πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος που πέτυχε τα δύο της γκολ και κατάφερε να δυσκολέψει τους Τούρκος, με κορυφαίο στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης τον Μπάρκα. Σκόρερ των δύο γκολ ήταν ο Λιβάγια και ο Μάνταλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αντοχές τις Τραμπζονσπόρ ήταν πολύ περισσότερες από αυτές των παικτών της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψουν τους κιτρινόμαυρους να βρουν το γκολ της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και έψαχνε ένα γρήγορο γκολ, απειλώντας την άμυνα της Τραμπζονσπόρ.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 11’ ο Μάνταλος εκτέλεσε συρτά το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Τσακίρ.

Η ΑΕΚ φάνηκε αποφασισμένη να αλλάξει το σκορ υπερ της και στο 24’ ο Λιβάγια άνοιξε το σκορ. Ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύεται το λάθος του Ιβανίλντο, έδωσε στον Λιβάγια και ο Κροάτης με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 28’ ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από ανατροπή του Ολιβέιρα από τον Μίκελ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ο Πέτρος Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος και έγραφε το 2-0.

Λίγο πριν την ανάπαυλα στο 45’+1’ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να βρει και τρίτο γκολ με τον Ολιβέιρα. Ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Πορτογάλο, ο οποίος καθυστέρησε να πλασάρει και ο Τσακίρ απέκρουσε.

Το διαφορετικό πρόσωπο της ΑΕΚ είχε βάλει σε «μπελάδες» τους Τούρκους, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Τραμπζονσπόρ είχε την πρώτη καλή στιγμή της. Ο Σάρι βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, αλλά ο Οικονόμου πρόλαβε και απομάκρυνε με το σώμα σε κόρνερ.

Στο 54’ ο Ενουακαέμε έκανε την κίνηση, ο Γαλανόπουλος μπήκε στην φάση, με την μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ.

Η Τραμπζονσπόρ αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ προσπαθούσε να απειλήσει της Ένωσης και στο 73’ ο Μπάρκας με εξαιρετική επέμβαση αρνείται το γκολ σε σουτ του Πάρμακ.

Ο Μπάρκας συνέχισε να κρατάει απαραβίαστη την εστία του καθώς απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ενουακαέμε στο 81’.

Λίγο πριν την λήξη ο Λόπεζ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας για τα τελευταία δευτερόλεπτα την ομάδα του με δέκα.

Σκόρερ: 24′ Λιβάγια, 30′ πεν. Μάνταλος

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου(87’ Κλωναρίδης), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος(52’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Μάνταλος(81’ Γιακουμάκης), Ολιβέιρα

Τραμπζονσπόρ: Τσακίρ, Σόσα, Ενουακαέμε, Ομούρ(32’ Σάρι(82’ Ερντογάν)), Όμπι Μίκελ, Ιβανίλντο, Εκουμπάν, Κάμπι, Περέιρα, Πάρμακ, Νόβακ