Επανεκκίνηση… με νίκη για την Σεβίλλη

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Σεβίλλη απέναντι στην Μπέτις, στο ντέρμπι της πόλης, για την 28η αγωνιστική της La Liga. Οκάμπος και Φερνάντο οι σκόρερ για την Σεβίλλη.

Το ματς Σεβίλλη-Μπέτις άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής στην La Liga, και παράλληλα την επιστροφή των ισπανικών ομάδων στην αγωνιστική δράση, 3 μήνες μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.

Η Σεβίλλη βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 50 βαθμούς. Από την πλευρά της η Μπέτις έχει μείνει στην 12η θέση και τους 33 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Σεβιλλιάνοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Από την μεριά της η Μπέτις ήταν σε παθητικό ρόλο, σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Εμφανώς επηρεασμένη η ομάδα του Ρούμπι, από την διακοπή του πρωταθλήματος.

Το ημίχρονο έληξε 0-0, με την καλύτερη ευκαιρία να ανήκει στους γηπεδούχους. Στο 10ο λεπτό ο Οκάμπος μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη χρειάστηκε μόλις 6 λεπτά για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Οι παίκτες του Λοπετέγκι άνοιξαν το σκορ στο 56′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος, ενώ στο 62′ ο Φερνάντο με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Κίτρινες κάρτες: – / Έμερσον 49′, Μπάρτρα 54′

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Βάτσλικ, Χεσούς Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκιγιόν (80′ Βάσκεζ), Όλιβερ Τόρες (80′ Εσκουντέρο), Φερνάντο, Ζορντάν, Μουνίρ (75′ Σούσο), Οκάμπος (71′ Μπανέγα), Ντε Γιονγκ (71′ Ελ Νεσίρι).

Μπέτις (Ρούμπι): Ρόμπλες, Έμερσον, Μπαρτρά, Σίντνεϊ (46′ Φεντάλ), Μορένο (78′ Πεντράθα), Κανάλες, Ροντρίγκες, Αλενιά (70′ Χουακίν), Φεκίρ, Τέγιο (60′ Λάινες), Ινγκλέσιας (70′ Λορέν).