Επέστρεψε στην Πρέμιερ λιγκ η Φούλαμ

Η Φούλαμ πήρε το τρίτο εισιτήριο από την Championship και ανέβηκε στην Premier League, νικώντας με 1-2 την Μπρέντφορντ.

Η Φούλαμ επέστρεψε στα “σαλόνια” της Premier League, καθώς μετά από μία σκληρή μάχη με την Μπρέντφορντ, επικράτησε στην παράταση με 1-2 (0-0 κδ) στο Γουέμπλεϊ, για τα πλέι οφ της ανόδου της Championship. Οι τρεις ομάδες που θα βρίσκονται του χρόνου στην πρώτη κατηγορία θα είναι η Λιντς, η Γουέστ Μπρομ και η Φούλαμ.

Οι “κότατζερς” μαζί με την άνοδο έβαλαν στα ταμεία τους και 180 εκατ. ευρώ που κατάφεραν να ανέβουν στη μεγάλη κατηγορία. Τα γκολ της νίκης πέτυχε και τα δύο ο Μπράιαν.

Tα τρία γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στην παράταση, αφού η κανονική διάρκεια του 90λεπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Τζο Μπράιαν στο 105ο λεπτό άνοιξε το σκορ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ. Ο ίδιος διεύρυνε το προβάδισμα σε 0-2 στο 117ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Μίτροβιτς. Το τελικό σκορ 1-2 διαμόρφωσε ο Ντάλσγκααρντ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Ράγια, Ντάλσγκααρντ, Γιάνσον, Πίνοκ, Χένρι (106′ Χένρι), Γένσεν (105+1′ Ντερβίσογλου), Νόργκααρντ, Ντα Σίλβα (83′ Κάνιος), Μπεμό (61′ Μαρκόντες), Ουάτκινς, Μπενραχμά.

ΦΟΥΛΑΜ: Ρόντακ, Οντόι (110′ Κρίστι), Χέκτορ, Ριμ, Μπράιαν, Ριντ, Κέρνι, Καμαρά (105+1′ Καβαλέιρο), Ονόμα (110′ Λε Μαρσόν), Κεμπάνο (81′ Νοκέρ), Ριντ (90+1′ Μίτροβιτς