Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι

Με το… ζόρι πέρασε η Τσέλσι από τη Φούλαμ και επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα

Ξεγλίστρησε με 0-1 η Τσέλσι από την έδρα της Φούλαμ και έφτασε πλέον τους 29 βαθμούς στην 7η θέση της Premier League, για την 19η αγωνιστική (με δυο ματς περισσότερα από τη Σίτι).

Οι “μπλε” δεν έπεισαν απέναντι στους γηπεδούχους που έπαιζαν από το 44’ με δέκα παίκτες, με τον Ρόμπινσον να κάνει… δολοφονικό τάκλιν στον Αθπιλικουέτα και να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη, αλλά η πίεση των γηπεδούχων έκαναν δύσκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Στο 23′ το σουτ του Ζίγιεχ έδιωξε ο Αρεολά, ενώ στο 25′ το ωραίο σουτ του Μάοουντ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά διέσπασαν την άμυνα της Φούλαμ και στο 77’ ο Τσίλγουελ έκανε τη σέντρα, ο Αρεολά έκανε λάθος διώξιμο και ο Μάουντ με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 0-1. Η Τσέλσι θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά Αθπιλικουέτα και Βέρνερ δε βρήκαν στόχο. Μάλιστα, ο Γερμανός έμεινε χωρίς τέρμα στην Premier League 690 (!) λεπτά.

Φούλαμ: Αρεολά, Άινα (83′ Μπράιαν), Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Τετέ, Κόρντομπα Ριντ (83′ Καμαρά), Χάρισον Ριντ, Ανγκισά, Ρόμπινσον, Καβαλέιρο (79′ Ονόμα), Λούκμαν

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Σίλβα, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς, Ζορζίνιο (65′ Άμπραχαμ), Μάουντ, Ζιγές (75′ Χάντσον-Οντόι), Ζιρού (75′ Βέρνερ), Πούλισιτς

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής:

Η Μπράιτον χρειαζόταν και μία υπέρβαση και την έκανε κόντρα στη Λιντς, την οποία νίκησε 0-1. Τα Παγώνια δεν ήταν σε καλό απόγευμα και είδαν τον Μοπέ (17′) να σημειώνει το μοναδικό γκολ του αγώνα.  Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι είχαν και δοκάρι και ανέβηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Γουέστ Χαμ της Μπέρνλι, βρέθηκε στην 7η θέση και στο -3 από την τετράδα της Premier League.  Μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αντόνιο πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας το 10ο του τέρμα στα δώδεκα τελευταία που ξεκίνησε βασικός.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής η Γουέστ Μπρομ πέτυχε σπουδαία νίκη στο “Μολινό” με 3-2 απέναντι στην Γουλβς και έφτασαν στους 11 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 17η της βαθμολογίας Μπράιτον.

Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις πήρε προβάδισμα στο 8′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Περέιρα, με τη Γουλβς να πιέζει και να φτάνει στην ανατροπή πριν λήξει το ημίχρονο, με τον Φάμπιο Σίλβα να ισοφαρίζει στο 38′ και τον Μπολί να γράφει το 2-1 στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ανατροπή ήρθε από τους φιλοξενούμενους που έφεραν τα ματς σε ισορροπία στο 52′ με τον Ατζάγι και να κλειδώνουν το τρίποντο με νέο εύστοχο πέναλτι του Περέιρα, στο 56ο λεπτό.