Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες με “ντόρτια” επί της Βιγιαρεάλ και παρέμεινε στο -4 από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Οι “μπλαουγκράνα” έφυγαν με το τρίποντο από την έδρα της Βιγιαρεάλ, ενώ νωρίτερα Οσασούνα και Χετάφε αναδείχθηκαν ισόπαλες και η Λεγκανές έφυγε με το διπλό από το σπίτι της Εσπανιόλ, για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-4

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 1-4 στο Μαδριγάλ.

Μετά τις δύο διαδοχικές ισοπαλίες με Θέλτα και Ατλέτικο Μαδρίτης, που έφεραν βαρύ κλίμα στην Βαρκελώνη, οι “μπλαουγκράνα” αντέδρασαν στο Μαδριγάλ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κίκε Σετιέν παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 73 βαθμούς (στο -4 από την Ρεάλ) και τα “κίτρινα υποβρύχια” έμειναν στην 5η θέση με 54 βαθμούς.

Οι Καταλανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 3′ με το αυτογκόλ του Τόρες, όμως μετά από 10 λεπτά η ομάδα του Χαβιέρ Καγέχα ισοφάρισε με τον Μορένο.

Ύστερα από 6 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 20′ χάρις το γκολ του Σουάρες, ενώ στο 45′ ο Γκριεζμάν πέτυχε και τρίτο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα έκανε διαχείριση έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 86′ ο Φατί διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Κίτρινες: Τόρες

Βιγιαρεάλ: Ασένιο, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Τόρες, Μορένο, Καθόρλα (56′ Τριγκέρος), Ιμπόρα (46′ Μπρούνο), Σουκουέζε, Αλκαθέρ (36′ Μπάκα), Μορένο (46′ Γκόμεζ), Ανγκίσα

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο (60′ Πουτς), Πικέ (82′ Αραούχο), Μπουσκέτς (72′ Μπρέιθγουειτ), Σουάρεζ (60′ Ράκιτιτς), Μέσι, Λενγκλέ, Γκριεζμάν (72′ Φατί), Άλμπα, Ρομπέρτο, Βιντάλ

Οσασούνα – Χετάφε 0-0

Οι Οσασούνα και Χετάφε αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Ελ Σαδάρ.

Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες στην αναμέτρηση, η οποία θα ξεχαστεί γρήγορα λόγω του φτωχού θεάματος.

Αυτή η λευκή ισοπαλία φέρνει την Χετάφε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 53 βαθμούς, και την Οσασούνα στην 11η θέση με 45 βαθμούς.

Οι “ροχίγιος” ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και με περισσότερη όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν μπορούσαν να φτάσουν εύκολα σε καλή τελική προσπάθεια, με την καλύτερη να έρχεται στο 64′ από τον Κίκε.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν με πιο ανεβασμέμη απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν ήταν πολύ δημιουργικοί, ώστε να καταφέρουν να βρουν ένα τέρμα.

Εσπανιόλ – Λεγκανές 0-1

Η Λεγκανές επικράτησε της Εσπανιόλ με 0-1 στο Κορνέλλα-Ελ Πρατ.

Η ομάδα του Αγκίρε έφυγε με το διπλό από το σπίτι των Καταλανών και μπορεί να ελπίζει στην παραμονή της στην La Liga, καθώς είναι στην 19η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Αντιθέτως, η ομάδα του Αμπελάρντο Φερνάντεζ πρέπει να συμβιβαστεί με το γεγονός ότι από την επόμενη σεζόν θα είναι ομάδα της Segunda Division, διότι βρίσκεται στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Στην αναμέτρηση ουραγών, οι “πεπινέρος” παρουσιάστηκαν πολύ πιο ουσιαστικοί και χάρις το γκολ του Τζόναθαν Σίλβα (53′) πήραν τους τρεις βαθμούς, ενώ οι “παπαγάλοι” που είχαν το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί.

Σημειώνεται ότι στο 87′ αποβλήθηκε ο επιθετικός των γηπεδούχων, Τζόναθαν Καλέρι.