Επέστρεψε στις νίκες η “Βασίλισσα”

Η Ρεάλ Μαδρίτης απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Σεβίλλη και επέστρεψε στις νίκες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Σεβίλλη με 0-1 στο Σάντσεθ Πιθχουάν, για την 12η αγωνιστική της La Liga.

Νωρίτερα, η Λεβάντε πανηγύρισε μια εμφατική νίκη κόντρα στην Χετάφε με 3-0.

Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Η “Βασίλισσα” πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό στην Ανδαλουσία και… “γεύτηκε” τη νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες είχε γνωρίσει δύο ήττες και μια ισοπαλία.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ζορίστηκε αρκετά κόντρα στους Ανδαλουσιάνους, όμως χάρις το γκολ του Βινίσιους (55′), πήρε ένα πολυ΄τιμο τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ η Σεβίλλη είναι στην 5η θέση με 16 βαθμούς.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα με την έναρξη της αναμέτρησης, οι “μερένχες” είχαν την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Βινίσιους πήρε μια πάσα από τον Ροντρίγκο και εξαπέλυσε ένα σουτ από δύσκολη διαγώνια θέση, με την μπάλα να “γλύφει” το δοκάρι.

Στην συνέχεια οι Ανδαλουσιάνοι είχαν ανέβει, πιέζοντας ψηλά, όμως δεν ήταν τόσο δημουργικοί όσο θα έπρεπε για να τρυπήσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 21′ η “βασίλισσα” είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία, όταν ο Κρος εξαπέλυσε ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε για λίγο άουτ.

Ο ρυθμός είχε πέσει πάρα πολύ, με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα, αλλά να μην απειλούν καθόλου. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ευκαιρία, όταν ο Μπενζεμά επιχείρησε ένα τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Μπούνου του είπε όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, με τον Ντε Γιονγκ να γίνεται αποδέκτης ενός γεμίσματος μες στην περιοχή και να πραγματοποιεί ένα “ψαλιδάκι”, το οποίο μπλόκαρ με δυσκολία ο Κουρτουά.

Ωστόσο, η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έκανε το 1-0 στο 55′. Ο Μεντί πραγματοποίησε ένα σπριντ, έκανε ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή, όπου ήταν ο Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος με μια προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Γιουλιάν Λοπετέγκι αφόυ δέχθηκε το γκολ ανέβασε πολύ τις γραμμές της και κατάφερε να περιορίσει τους Μαδριλένους στα καρέ τους, όμως δυσκολευόταν πολύ να φτάσει σε αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Στο 74′ η Σεβίλλη είχε την καλύτερη της στιγμή, με τον Γκούντελ να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα στην πλάγια μεριά των διχτύων. Έπειτα από 5 λεπτά, η ομάδα της Ανδαλουσίας ξανά απείλησε, με ένα φοβερό σουτ του Σούσο.

Η Ρεάλ κατάφερε να διαχειριστεί το σκορ και να αποδράσει με ενά πολύ πολύτιμο τρίποντο από το Σάντσεθ Πιθχουάν.

Κίτρινες: Γκούντελ – Κρος, Μόντριτς, Βινίσιους

Σεβίλλη: Μπούνου, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος (80′ Ιντρίσι), Βιντάλ, Xoρδάν (64′ Γκούντελ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (64′ Εν Νεσίρι), Ελ Χανταντί (46′ Τόρες), Οκάμπος, Ντε Γιονγκ (64′ Σούσο)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί, Νάτσο, Βαράν, Βάθκεθ, Κρος, Καζεμίρο, Μόντριτς, Βινίσιους, Ροντρίγκο (66′ Ασένσιο), Μπενζεμά

Λεβάντε – Χετάφε 3-0

Η Λεβάντε επικράτησε της Χετάφε με 3-0 στο Ciutat de Valencia.

Η Λεβάντε πήρε μια πολύ εμφατική νίκη κόντρα στην Χετάφε, η οποία οκολήρωσε την αναμέτρηση με 2 παίκτες λιγότερους.

Οι νυχτερίδες προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με τον Ρότζερ (5′), ενώ σα να μην έφτανε αυτό για τους “αθουλόνες”, δύο λεπτά μετά ο Τσέμα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με αποτέλεσμα να μείνουν με αριθμητικό μειωνέκτημα από την αρχή του ματς.

Οι γηπεδούχοι χτύπησαν στις κόντρες και χάρις τα γκολ των Γκόμεθ (17’) και Ντε Φρούτος (55’) διαμορφώθηκε το τελικό 3-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και ο Ντζένε στο 77ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Λεβάντε βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ η Χετάφε είναι στην 13η θέση με 13 βαθμούς.