Επέστρεψε στις νίκες η Παρί, τραυματίστηκε ο Εμπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε την Μονπελιέ έχασαν τους  Κιλιάν Εμπαπέ και Σέρχιο Ράμος.

Για την 21η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 1-3 την Μονπελιέ . Διπλό και στο -2 απ’ την κορυφή η Μαρσέϊγ.

Η Μαρσέιγ πέρασε από το «Stade de la Beaujoire», επικρατώντας με 2-0 της Ναντ.

Οι Μασσαλοί ήταν όσο αποτελεσματικοί χρειαζόταν για να πάρουν το τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Ναντ, χάρις στο αυτογκόλ του Βίκτορ και το γκολ του Ουνάχι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Παρί νίκησε την Μονπελιέ με 1-3. ο Φαμπιάν Ρουίθ άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους στο 55’, λίγο αργότερα ο Ισπανός χαφ έδωσε στον Λιονέλ Μέσι για το 2-0 των φιλοξενούμενων. Η Μονπελιέ μείωσε με τον Νορντίν στο 89′. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων Ζαϊρέ-Έμερι, υπέγραψε το τελικό σκορ. Μελανό σημείο τραυματισμός τόσο του Κιλιάν Εμπαπέ  όσο και του Σέρχιο Ράμος. Ο Γάλλος σούπερ σταρ των Παριζιάνων (που έχασε πέναλτι στο 10ο λεπτό), τραυματίστηκε στον αριστερό μηρό μετά από ένα μαρκάρισμα του Λεό Λερόι και ζήτησε αμέσως αλλαγή απ’ τον Κριστόφ Γκαλτιέ.

Κι όλα αυτά, μόλις 13 μέρες πριν από τον πρώτο αγώνα της Παρί Σεν Ζερμέν με την Μπάγερν Μονάχου.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες, παίρνοντας το τρίποντο 3-2 επί της  Οσέρ. Ο Μπεν Γεντέρ (11′),ο Μπεν Σεγκίρ (30′) και ο Εμπολό (82′), πέτυχαν τα γκολ για τους «πρίγκιπες».

Η Λυών κόλλησε στο 0-0 με την Μπρεστ.

Μεγάλες νίκες με ανατροπές σημείωσαν η Ρεμς επί της Λοριάν (4-2, από 0-2), η Τουλούζ επί της Τρουά (4-1, από 0-1) και η Αζαξιό (2-1 στις καθυστερήσεις από 0-1).