Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκος

Νικητής κόντρα στον Πανιώνιο αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με 3-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Superleague.

Το Τριφύλλι με τα γκολ των Δώνη, Μακέντα και Ινσούα επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα του από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, αλλά και από τον ΠΑΣ Γιάννινα για το Κύπελλο.

Οι πράσινοι έφτασαν τους 25 βαθμούς και ανέβηκαν στην έκτη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος, ενώ ο Πανιώνιος με μόλις 6 βαθμούς βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Ο αγώνας

Μόλις στο 14ο λεπτό ο Δώνης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μαλέρμπ και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Οικονομίδης σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ζαχίντ έβγαλε τη πάσα στον Μακέντα και ο Ιταλός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για τους πράσινους.

Ο Δώνης προσπάθησε ξανά στο 52’ αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. Εφτά λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος έχασε καλή ευκαιρία με τον Τσιλούλη, αλλά δεν κατάφερε να περάσει τον Διούδη.

Οι πράσινοι κέρδισαν πέναλτι στο 61’ για χέρι του Σαραμαντά, το οποίο εκτέλεσε το επόμενο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης, αλλά κατάφερε και απέκρουσε ο Μαλέρμπ. Δυο λεπτά αργότερα όμως ο Ινσούα ήρθε για να κάνει το 3-0 για το Τριφύλλι.

Στο 81’ με κεφαλιά ο Μπεκ έστειλε άουτ τη μπάλα ενώ το επόμενο λεπτό ο Παπαγεωργίου απάντησε για τον Πανιώνιο, αλλά μπλόκαρε ο Διούδης. Στο 87’ οι πράσινοι είχαν πάλι την ευκαιρία τους με τον Κολοβό, αλλά απέκρουσε ο Μπαλέρμπ.

Κίτρινες: Ζαχίντ, Σαραμαντάς

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ (70’ Κολοβός), Μπουζούκης (73’ Μπεκ), Μακέντα (73’ Καμπετσής)

Πανιώνιος: Μαλέρμπ, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Δούμτσιος (58’ Μιλόγεβιτς), Σταυρόπουλος, Οικονομίδης, Ρέτζας, Κιάμος, Τσιλούλης, Παπανικολάου, Μασούρας (24’ Παπαγεωργίου)