Επέστρεψε στις νίκες η Γουλβς

Εύκολα, οι «Λύκοι» κέρδισαν άνετα τα «Ζαχαρωτά» και έμειναν ζωντανοί στη μάχη της τετράδας.

Για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Γούλβς εξουδετέρωσε με 3-0 την Έβερτον στο Μολινό και επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από τα δυο ανεπιτυχή ματς με Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ. Η Γουλβς μένει ζωντανή στην μάχη που οδηγεί σε ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πρώτο μέρος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή στο 3’ με τους Ποντένσε για τους γηπεδούχους, και Κάλβερτ Λιούιν να απαντά για τους φιλοξενούμενους.

Στην συνέχεια του αγώνα και συγκεκριμένα στο 7’ οι «λύκοι» έφτασαν μέχρι τη μεγάλη περιοχή της Έβερτον αλλά το σουτ του Ντόχερτι πέρασε άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Αντσελότι  που δυσκολευόταν να κυκλοφορήσουν την μπάλα,έδωσε  μέτρα στην Γουλβς η οποία έψαχνε να βρει χώρους . Το σύνολο του Νουνο που είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε την άμυνα της Έβερτον δεν μπορούσε να νικήσει τον Πίκφορντ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ποντένσε ανατράπηκε από τον Ντιν και κέρδισε το πέναλτι, ο Χιμένεθ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 45+2’. Το 1-0 συνοδεψε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Γουλβς μπήκε με πατημένο το γκάζι διευρύνοντας το σκορ στο 46’ με την κεφαλιά του Ντεντόνκερ  έπειτα από την  εκτέλεση φάουλ του Νέτο. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Γουλβς έσφιγγε το κλοιό γύρω από την άμυνα των ζαχαρωτών.  Στο 61’ ο Ποντένσε είχε καλή ευκαιρία για γκολ αλλά ο Πίκφορντ μπλόκαρε δύσκολα. Στο 74’ ο Ζότα έκανε το τελικό 3-0. Στο 86’ ο Τραόρε δεν μπόρεσε προ κενής εστίας να κάνει το 4-0 καθως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Πλέον η Γούλβς είναι στην 6η θέση με 55 βαθμούς .

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι, Σάις, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Κάστρο, Νέτο (56′ Ζότα), Χιμένες (78′ Μουτίνιο), Ποντένσε (71′ Τραορέ)

Έβερτον: Πίκφορντ, Κιν, Μίνα (31′ Κόλεμαν), Ντιν, Γουόλκοτ (56′ Μπερνάρντ), Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Γκόρντον (56′ Ιγουόμπι), Μπέινς (46′ Μπρέιθγουεϊτ), Ριτσάρλισον (63′ Κεν), Κάλβερτ – Λιούιν