Έπιασε στην κορυφή τον Άγιαξ η Άλκμααρ

Ο Άγιαξ υποδέχτηκε την Άλκμααρ στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, για την 24η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 0-2 και να πιάνουν τον «Αίαντα» στην κορυφή.

Στο πρώτο μέρος η Άλκμααρ κυριάρχησε στο ντέρμπι, σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό και είχε ευκαιρίες να σκοράρει και άλλα γκολ κόντρα στον Άγιαξ, που έδειχνε να είναι επηρεασμένος και από τον αποκλεισμό από την Χετάφε μεσοβδόμαδα στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στο δεύτερο μέρος η Άλκμααρ συνέχισε να ελέγχει την ροή του παιχνιδιού, απειλήθηκε μόλις μία φορά από τους γηπεδούχους και στο 74΄πέτυχαν και δεύτερο γκολ και πήραν μια σημαντική νίκη στην μάχη για τον τίτλο.

Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται στην κορυφή μαζί με 53 βαθμούς και με τις δύο να έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο 2ο λεπτό και μετά από σέντρα, ο Τάντιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μπιζότ πραγματοποίησε μια υπέροχη απόκρουση και σταμάτησε την μπάλα, προτού πάει στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μποαντού πήρε την μπάλα, έκανε ένα σουτ που πήγε προς την κάτω δεξιά γωνία με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι και έκανε το 0-1 για την Άλκμααρ.

Ο Άγιαξ ανέβηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι στο 22΄. Ο Μίντσγιο είχε τον χρόνο και τον χώρο, έκανε το σουτ, με τον Ονάνα να αποκρούει και να παραχωρεί κόρνερ.

Στο 35΄ο Ντε Βιτ  από το όριο της περιοχής απείλησε αλλά το σουτ κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 45, ο  Μποαντού πήρε την μπάλα, προσπάθησε να νικήσει τον Ονάνα από καλό σημείο, με τον τερματοφύλακα του Άγιαξ αυτή την φορά να αποκρούει.

Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος στο 63΄, με τον Ιντρίσι να σκοράρει αλλά τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ.

Στο 73΄ κόρνερ για το Άγιαξ, ο Ταγκλιάφικο ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπιζότ απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κοοπμάινερ έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ιντρίσι, εκείνος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ονάνα και δεν είχε πρόβλημα να τον νικήσει για το 0-2!

Άγιαξ: Ονάνα, Ντεστ, Σχίουρς, Μπλιντ, Ταγκλιάφικο, Άιτινγκ, Φαν ντε Μπέικ, Μαρτίνες, Ζιγέχ(81΄Χούντελααρ), Προμές, Τάντιτς

Άλκμααρ: Μπιζότ, Σβένσον, Λούγουιν, Κοοπμάινερς, Βάινταλ, Μίντσγιο(90+2 Σουγκαβάρα), Ντ. Ντε Βιτ, Κλάσιε, Στενγκς, Ιντρίσι(82΄Ούβεγιαν), Μποαντού(90+1 Ντρούιφ)