Επίδειξη ισχύος…

Επίδειξη ισχυος έκανε η ΑΕΚ αφού επιβλήθηκε του Κισσαμικου με 5-0 και πήρε το εισιτήριο για τους «8», στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τους «16» του κυπέλλου Ελλάδος.

Η Ένωση καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο και το σκορ διαμόρφωσαν οι Γκάλο, Μάνταλος, Λιβάγια, ενώ το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ πέτυχε ο Σέρβος άσος Κρίστιτσιτς.

Έτοιμη να πάρει την πρόκριση μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και μόλις στο 20’ ο Ροντρίγκο Γκάλο να εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φαουλ, στελνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το τέταρτο τέρμα του Γκάλο σε όλες τις διοργανώσεις για φέτος.

Το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Ένωσης πέτυχε ο Κρίστιτσιτς, στο 27’ με απευθείας καλό σουτ, η μπάλα να κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Η πρώτη και μοναδική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 43’ το σουτ του Ρίσκι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56’ ο Λουκάς Μπογιέ κέρδισε πέναλτι, ο Πέτρος Μανταλος έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα και με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το 3-0 για την Ένωση.

Οι κιτρινόμαυροι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 78’ ο Μάρκο Λιβάγια βρήκε δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμορφώνοντας το 4-0.

Ο Κροάτης φαίνεται να έχει βρει τον καλό του εαυτό και στο 81’ πέτυχε το πέμπτο και τελευταίο γκολ ,αφού δεν δυσκολεύτηκε να παραβιάσει την εστία του Παπαδόπουλου με κοντινή κεφαλιά.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν απλά διαδικαστικά, αφού η ΑΕΚ πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Γκάλο, Κρίστιτσιτς(70’ Μπότος), Άλεφ, Μάνταλος, Μπακάκης, Μπογέ(73’ Κλωναριδης) Πόνσε(58’ Λιβάγια)

Κισσαμικος (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Ζιούλης, Καραγεώργης, Σάλιακας(71’ Κάσσος), Τόλι, Φάζο, Σιμόν, Γκίνςη, Τεγούσης, Ρίσκι(63’ Καραγιάννης) , Χαλκιαδάκης