Επική ανατροπή της Ατλέτικο και πρόκριση στους “8”

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε την απόλυτη ανατροπή με 2-3 (κ.δ. 1-0) στην παράταση κόντρα στη Λίβερπουλ με τους «ροχιμπλάνκος» να προκρίνονται μέσα στο Άνφιλντ, στους «8» του Champions League.

Σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου παιχνιδιού με 1-0 υπέρ των Μαδριλένων το συνολικό σκορ διαμορφώθηκε σε 2-4 και άφησαν εκτός διοργάνωσης τους περσινούς πρωταθλητές Ευρώπης.

Με τα γκολ του Βαϊνάλντουμ και του Μανέ στην παράταση η Λίβερπουλ είχε πιστέψει πως είχαν πάρει το εισιτήριο για τους “8”. Ωστόσο η παροιμία λέει πως…γελάει καλύτερα, όποιος γελάει τελευταίος με την Ατλέτικο να μην έχει πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα. Ο Γιορέντε ως από μηχανής θεός πέτυχε δύο γκολ στην παράταση και έστειλε τους «ροχιμπανκος» στην επόμενη φάση.

Με το δεξί ξεκίνησε η Ατλέτικο το ματς και μόλις στα 15 δευτερολέπτα του αγώνα είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Ζοάο Φέλιξ πέρασε στον Ντιέγκο Κόστα που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, όμως το σουτ του έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Άντριαν.

Στο 10’ ήταν η σειρά του Σαλάχ, ο οποίος με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Λίβερπουλ προσπαθούσε να βρει το γκολ και στο 14’ ο Τσάμπερλεϊν με δυνατό διαγώνιο σουτ ανάγκασε τον Όμπλακ να πραγματοποιήσει δύσκολη επέμβαση.

Στο 32′ ο Σαλάχ πέρασε τους αντιπάλους του, έστρωσε στον Μανέ, ο Σενεγαλέζος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Όμπλακ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να απειλεί την εστία του Ομπλακ με αποτέλεσμα στο 43’ να τον νικήσει. Ο Βαϊνάλντουμ ξεγέλασε τον κιπερ των «ροχιμπλάνκος», με δυνατή κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Όμπλακ για το 1-0.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου μόνο οι Άγγλοι ήταν εκείνοι οι οποίοι είχαν το πάνω χέρι και την κατοχή. Οι “κόκκινοι” είχαν κλείσει την Ατλέτικο στα καρέ της, σε αντίθεση με τους «Ατλέτι» που προσπαθούσαν να κρατήσουν το σκορ.

Παρά το γεγονός ότι προηγούνταν η Λίβερπουλ δεν σταμάτησε να απειλεί και στο 64’ είχε το πρώτο δοκάρι στην αναμέτρηση. Ο Ρόμπερτσον πετάχτηκε πιο ψηλά από όλους για να πάρει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ρυθμός και από τις δύο ομάδες τα τελευταία λεπτά είχε πέσει με την Ατλέτικο να προσπαθεί να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων.

Στο 81’ το δυνατό σουτ του Ρόμπερτσον από το ημικύκλιο, πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην τελευταία στιγμή του αγώνα Σαούλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την Ατλέτικο με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Εν τέλει καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τους «8», με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης και στο 94′, η Λίβερπουλ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Ο Βαϊνάλντουμ έβγαλε την σέντρα, ο Φιρμίνο με διπλή ευκαιρία νίκησε τον Ομπλακ. Αρχικά έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας, για να πάρει το ριμπάουντ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ατλέτικο χρειάζονταν ένα γκολ το οποίο και βρήκε στο 97’ με τον Γιορέντε που μείωσε σε 2-1 κόντρα στην Λίβερπουλ, έχοντας σκορ πρόκρισης. Ο λάθος υπολογισμός του Άντριαν που έδωσε τη μπάλα στον Ζοάο Φελιξ, ο Πορτογάλος βρήκε τον Γιορέντε που με μακρινό σουτ νίκησε τον Ισπανό για το 2-1.

Η ψυχολογία ήταν με τους ροχιμπλάνκος και τελικά βρήκαν και άλλο γκολ με σκόρερ ξανά τον Γιορέντε στο 105’+1’ για το 2-2, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αιφνιδίασε τον Άντριαν.

Χρυσή αλλαγή του Σιμεόνε και ο Αλβάρο Μοράτα, ο οποίος βγήκε στην κόντρα και εκτέλεσε με πλασέ τον Άντριαν για να δώσει τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα της Μαδρίτης για το τελικό 2-3 στο 120+1.

Σκόρερ: 43′ Βαϊνάλντουμ, 94′ Φιρμίνο / 97′ , 105’+1’ Γιορέντε, 120’+1’ Μοράτα

Λίβερπουλ(Κλοπ): Άντριαν, Αλεξάντερ,Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον(106’ Οριγκί) , Βαϊνάλντουμ(106’ Φαμπίνιο), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν(82’ Μίλνερ) , Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Ατλέτικο(Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ(91’ Βερσάλικο), Φελίπε, Σάβιτς, Λόντι, Κορέα(Χιμένες), Κόκε,Τόμας, Σαούλ, Φέλιξ(103’ Μοράτα), Κόστα(56’ Γιορέντε)