Επική μάχη ανάμεσα σε Τσέλσι και Άγιαξ, νίκη για Βαλένθια

Παιχνίδι που θα θυμούνται για πολύ καιρό χάρισε η Τσέλσι στους φιλάθλους της που αναδείχτηκε ισόπαλη με 4-4 στο Στάνφορντ Μπρίτζ με τον Άγιαξ, ενώ βρέθηκε ένα βήμα πριν την ανατροπή.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια ώρα για την 4η αγωνιστική του 8ου όμιλου του Τσάμπιονς Λιγκ, η Βαλένθια επικράτησε της Λιλ.

Τσέλσι – Άγιαξ 4-4

“Χωρισμένα” ήταν τα δύο ημίχρονα για την Τσέλσι και τον Άγιαξ, οι οποίοι μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς ήρθαν ισόπαλες με 4-4 στο «Στάνφορντ Μπρίτζ».

Μόλις στο 2’ ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ χάρη στο αυτογκόλ του Άμπραχαμ (0-1). Ο Πρόμες εκτέλεσε το φάουλ, ο Άμπραχαμ προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, τη βρήκε και τελικά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 5’ η Τσέλσι πέτυχε το μοναδικό γκολ της στο πρώτο ημίχρονο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο (1-1). Ο Ιταλός νίκησε τον Ονανά, τον έστειλε στην άλλη πλευρά και τη μπάλα στο βάθος της εστίας.

Στο 20′ ο Πρόμς διαμόρφωσε το 1-2 για τους Ολλανδούς.

Ο Άγιαξ ήταν κυρίαρχος στο «Στάνφορντ Μπρίτζ» και τελικά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-3. Το τρίτο γκολ έδωσε στους Ολλανδούς ο Κέπα, έπειτα από το φάουλ του Άγιαξ, ο κιπερ των μπλέ στην προσπάθεια του να διώξει να στέλνει τη μπάλα στην εστία του με το κεφάλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λονδρέζοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να βρουν τρια γκολ για να ισορροπήσουν την κατάσταση. Αν και ο Άγιαξ στο 55’ με τον Φαν Ντε Μπέεκ πέτυχε το 1-4, ωστόσο ο Αθπιλικουερτα μείωσε στο 63’ στο 2-4, δίνοντας την απαραίτητη ενέργεια στους μπλε.

Μέσα σε ένα λεπτό ο Αίαντας έμεινε με εννέα παίκτες στο 68′ με τις αποβολές των Μπλιντ και Βέλτμαν, με αποτέλεσμα η Τσέλσι να κάνει come-back με το γκολ του Τζέιμς και το πέναλτι του Ζορζίνιο, ενώ είχαν και ακυρωθεν πέμπτο γκολ για χέρι.

Τσέλσι – Άγιαξ 4-4 (5′ πεν. 71′ πεν Ζορζίνιο, 63′ Αθπιλικουέτα, 74′ Τζέιμς / 2′ αυτ. Άμπραχαμ, 20′ Πρόμες, 35′ αυτ. Κέπα, 55′ Φαν Ντε Μπέεκ)

Βαλένθια – Λιλ 4-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ για ένα ολόκληρο ημιχρόνο η Βαλένθια κατάφερε να πάρει το παιχνίδι στις χέρια της και να επικρατήσει με 4-1 της Λιλ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25’ με τον Όσινχεν, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στις «νυχτερίδες».

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο στο 66’ έφερε το παιχνίδι στα ισα, ενώ το αυτογκόλ του Σουμαρό στο 82’ χάρισε στους γηπεδούχους την ανατροπή (2-1), ενώ το γκολ που κλείδωσε τη νίκη, σημείωσε ο Κοντογκμπιά 84’ (3-1).

Το “κερασάκι στην τούρτα” για τη Βαλένθια εβαλε ο Τόρρες στο 90′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Σε μια ωραία αντεπίθεση και κάθετη πάσα προς τον Τόρες, ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.