Επικράτησαν εντός έδρας Γκινγκάμπ και Νιμ

Στην 17η αγωνιστική της Λιγκ 1, Γκινγκάμπ και Νιμ πήραν την εντός έδρας νίκη απέναντι σε Ρεν και Ναντ, αντίστοιχα. Στις άλλες δύο αναμετρήσεις, δεν υπήρξε νικητής αφού οι ομάδες ήρθαν ισόπαλες.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Γκινγκάμπ-Ρεν 2-1

Γκινγκάμπ και Ρεν ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1.

Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες στο πρώτο μέρος, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Στο 40, ο Έμποα έγινε αποδέκτης του κόρνερ και έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο μικρό χρονικό διάστημα που απέμενε πριν το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας, η Γκινγκάμπ διπλασίασε τα τέρματα της. Στο 60′, ο Ντο πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο τέρμα για το 2-0. Ωστόσο, η Ρεν κατάφερε να μειώσει στο 86′, με τον Νιάνγκ. Ο Σενεγαλέζος εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, που ήταν αρκετό για να νικήσει τον τερματοφύλακα και να διανορφωσει το τελικό 2-1.

Μονακό-Νις 1-1

Στο stade Louis II, η Μονακό φιλοξένησε την Νις, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Η Μονακό είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Νις σημείωσε το γκολ στο μισάωρο της αναμέτρησης. Με ένα τρομερό λάθος του αμυντικού των γηπεδούχων, ο Σεντ-Mάξιμο βρέθηκε εκεί για να πάρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0. Ωστόσο, η Νις έμεινε με 10 παίκτες στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά την απευθείας κόκκινη στον Σάκο.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Λόπεζ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μουκιναγί πήδηξε ψηλότερα στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Νις έφτασε κοντά στο 2-1, όταν κέρδισε πέναλτι. Ο Σεντ-Μαξιμίν ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Μπενάλιο αντιλήφθηκε σωστά την πορεία της μπάλας και την σταμάτησε εγκαίρως.

Νιμ- Ναντ 1-0

Νιμ και Ναντ ήρθαν αντιμέτωπες στο Σταντ ντε Κοστιέγ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 1-0.

Οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για ένα γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, αλλά χωρίς επιτυχία με την κατοχή να είναι μοιρασμένη στο πρώτο μέρος. Ο Κουλιμπαλί έκανε πιο δύσκολο το έργο της Ναντ, όταν δέχτηκε στις καθυστερήσεις την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος, η Ναντ άντεξε 20 λεπτά με παίκτη λιγότερο, αφού στο 65′, η Νομ βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στο 65′, ο Αλακούς κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, νικώντας τον τερματοφύλακα για το 1-0.

Τουλούζ-Λυών 2-2

Η Τουλούζ υποδέχτηκε την Λυών στο Στάδιο Μιουνισιπάλ, με τις ομάδες να μένουν ισόπαλες σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν διάδρομο στο αντίπαλο τέρμα από νωρίς. Στο 12, ο Ντουρμάζ εξαπέλυσε ένα σουτ μέσα στην περιοχή, νικώντας τον τερματοφύλακα για το 1-0. Η Λυών είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει, με την σημαντικότερη να σημειώνεται στο 41′ από τον Κορνέ. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Λυών συνέχισε την προσπάθειά της, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ωστόσο, ο Ντεναγιέρ έκανε φάουλ εντός περιοχής, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι στο 73′. Ένα λεπτό αργότερα (74′), ο Ντουρμάζ ανέλαβε την εκτέλεση, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 2-0. Η Λυών, με τον Ντεμπελέ, κατάφερε να μειώσει δύο λεπτά αργότερα. Στο 76′, ο παίκτης της Λυών βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και κατάφερε να σκοράρει για το 2-1.

Λίγο πριν το τέλος, η Λυών έφτασε στην ισοφάριση με τον Ρεκόρ. Στο 87′, ο παίκτης εκτέλεσε ένα φάουλ στο όριο περιοχής, στέλνοντας την μπάλα με φάλτσο στα δίχτυα, για το 2-2. Η Λυών έφτασε κοντά στην ανατροπή του σκορ στις καθυστερήσεις με δύο ευκαιρίες, αλλά δεν τα κατάφερε. Το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.