Επικράτησαν Γαλλία, Τουρκία και Ισλανδία

Στην τελευταία (10η) αγωνιστική των προκριματικών, ο όγδοος όμιλος ολοκληρώθηκε, με τις ομάδες που έχουν πάρει την πρόκριση στο Euro 2020 να έχουν ήδη κριθεί. Γαλλία, Τουρκία και Ισλανδία πήραν τις εκτός έδρας νίκες απέναντi στις Αλβανία, Ανδόρα και Μολδαβία.

Αλβανία-Γαλλία 0-2

Στο Στάδιο Έαρ Αλμπάνια, η Αλβανία υποδέχτηκε την Γαλλία, αλλά ηττήθηκε με 0-2.

Η Γαλλία είχε την κατοχή της μπάλας και έδειξε από την αρχή την διάθεσή της για κάποιο γκολ. Αυτό το κατάφερε στο 9ο λεπτό, όταν ο Τολίσο εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Γκριεζμάν από στημένη φάση και σηκώθηκε ψηλά, στέλνοντας έτσι με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Κάποια σημαντική στιγμή δεν πραγματοποιήθηκε προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά η Γαλλία κατάφερε να βρει δίχτυα και δεύτερη φορά.

Ακριβώς στο ημίωρο της αναμέτρησης, ο Μπεν Γιέντερ έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού πάσαρε στον Γκριεζμάν, ο οποίος νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που είχαν και το 0-2 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Και στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και έφτασαν πιο εύκολα στο αντίπαλο τέρμα. Η Αλβανία δεν κατάφερε να αντιδράσει στην πίεση της Γαλλίας και να απειλήσει το αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, η Γαλλία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια από τις ευκαιρίες που είχε και το 0-2 ήταν το τελικό σκορ.

Ανδόρα-Τουρκία 0-2

Ανδόρα και Τουρκία ήρθαν αντιμέτωπες στο Εθνικό Στάδιο της Ανδόρα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στην αναμέτρηση, μιας και είχαν την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Η Τουρκία χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πάρει «κεφάλι» δύο γκολ απέναντι στους αδύναμους γηπεδούχους.

Στο 17’, ο Ουνάλ βρήκε χώρο στην περιοχή μετά την πάσα του Μπαϊράμ και σημείωσε το 0-1. Στο 21’, ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, που κέρδισε η ομάδα του και νίκησε τον τερματοφύλακα για δεύτερη φορά, κάνοντας το 0-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο πλευρές προσπάθησαν να φανούν απειλητικές προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν με τις αλλαγές να φτάσουν σε κάποιο γκολ. Ωστόσο, οι προσπάθειες των παικτών δεν βρήκαν στόχο στην αντίπαλη εστία και το 0-2 έμεινε ως τέλος.

Μολδαβία-Ισλανδία 1-2

Στο Ζίμπρου, Μολδαβία και Ισλανδία διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν οριακά την κατοχή της μπάλας και κατάφεραν να βρουν δίχτυα πριν την συμπλήρωση μισής ώρας. Στο 17’, Άντερσον και Μπγιάρνασον συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να βρίσκει χώρο να σουτάρει, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο, οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα και το 0-1 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 56’. Ο Πλάτικα έκανε μια ωραία πάσα στον Μιλιτσεάνου, ο οποίος βρήκε χώρο και σούταρε, σκοράροντας για το 1-1. Η Ισλανδία, όμως, πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης στο 65’, όταν ο Σίγκουρντσον είχε την ευκαιρία και εκμεταλλεύτηκε τον χώρο για να κάνει το σουτ, σκοράροντας για το 1-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φτάσουν και σε τρίτο γκολ, όταν κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Σίγκουρντσον που ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 79’ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν εκ νέου με αποτέλεσμα το 1-2 να μείνει ως το τέλος.