Επικράτησε εντός έδρας η Οσασούνα

Στο Ελ Σαντάρ, η Οσασούνα υποδέχτηκε την Λεβάντε για την 21η αγωνιστική της La Liga και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 2-0.

Οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα τις αντίπαλες εστίες και επιχείρησαν με στατικές φάσεις να σημειώσουν κάποιο γκολ, χωρίς επιτυχία. Οι παίκτες δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο διάδρομο προς τα δίχτυα στην συνέχεια της αναμέτρησης και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές να αναπτύξουν ρυθμό και να γίνουν απειλητικές.

Ωστόσο, στο 80’, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο μαρκάρισμα του Καμπάνα και ένα λεπτό αργότερα (81’), ο Ρούμπεν Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεσή του, σημειώνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα (84’), ο Πέρεθ πήρε την πάσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφήνοντας αβοήθητο τον τερματοφύλακα, για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και το 2-0 ήταν το τελικό.

Με την νίκη αυτή, η Οσασούνα σκαρφάλωσε – έστω και προσωρινά – στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κίτρινες: Γκαρσία Ντ., Ιμπανέθ, Μπράσανατς – Καμπανά, Βούκσεβιτς, Ροτσίνα

Οσασούνα: Ερέρα, Εστούπιναν, Γκαρσία Ντ., Αριδάνε, Βιδάλ, Γκαρσία Ρ., Μονκαγιόλα, Μπρασανάτς, Τόρες (Πέρεθ 69’), Αντριάν (Καρντόνα 69’), Αβίλα (Ιμπανέθ 58’)

Λεβάντε: Φερνάντες, Βέθο, Καμπάκο (Ερνάνι 87’), Ποστίγκο, Τόνο, Μιραμόν, Καμπάνα, Μελέρο (Βούκσεβιτς 79’), Ροτσίνα, Μαγιοράλ (Μοράλες 72’), Ρόγκερ