Επικράτησε η Καέν της Ρεμς

Στην 36η αγωνιστική της Ligue 1, πολλά γκολ σημειώθηκαν στο Μισέλ ντ’ Ορνανό, με την Καέν να επικρατεί με 3-2 της Ρεμς. Την νίκη πήραν οι Ντιζόν και Νιμ απέναντι σε Στρασβούργο και Μονακό αντίστοιχα.

Καέν-Ρεμς 3-2

Καέν και Ρεμς ήρθαν αντιμέτωπες στο Σταντ Μισέλ ντ’ Ορνανό και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-2.

Η Καέν έδειξε από την αρχή την διάθεσή της για γκολ και τα κατάφερε πριν την συμπλήρωση ενός τετάρτου. Στο 14’, ο Νίνγκα κατάφερε να βρει χώρο και, με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 37’, η επαναφορά της μπάλας έφτασε στον Ντούμπια έξω από την περιοχή και με μια βολίδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα (40’), ο Φαΐρ εκτέλεσε ένα εξαιρετικό φάουλ και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του κάνοντας το 2-1. Στο 45’, ο Γκίλμπεργκ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από απόσταση και η μπάλα κατέληξε στην δεξιά γωνία για το 3-1.

Η Καέν είχε τον πρώτο λόγο και στο δεύτερο μέρος, απειλώντας το αντίπαλο τέρμα. Ωστόσο, στο 82’, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Ζενέλι ανέλαβε την εκτέλεση, μειώνοντας το 3-2. Δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι άλλο και το 3-2 έμεινε ως το τέλος.

Αμιέν-Τουλούζ 0-0

Στο Σταν ντε λα Λικόρν, η Αμιέν υποδέχτηκε την Τουλούζ, αλλά έμειναν ισόπαλες 0-0.

Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες στην προσπάθειά τους να φτάσουν στο αντίπαλο τέρμα. Ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν ήταν καλός και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο σκορ, καθώς οι προσπάθειες των ομάδων δεν ήταν αρκετές για να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. οι αλλαγές των προπονητών δεν βοήθησαν και το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Νιμ-Μονακό 1-0

Η Νιμ φιλοξένησε την Μονακό στο Σταντ ντε Κοστιέρ και χρειάστηκε ένα γκολ για να πάρει την νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για το Μονακό στο πέμπτο λεπτό, αλλά η Νιμ πέτυχε το γκολ λίγο αργότερα. Στο 9ο λεπτό, ο Ριπάρτ πρόλαβε την σέντρα στην περιοχή και με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Στην συνέχεια, δεν δημιουργήθηκε κάποια ευκαιρία που να ανσυχήσει το αντίπαλο τέρμα και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο δεύτερο μέρος, αλλά στάθηκαν άτυχοι, αφού έχασαν την μία ευκαιρία μετά την άλλη, χωρίς να πετύχουν ένα ακόμα γκολ.

Νις-Ναντ 1-1

Νις και Ναντ διασταύτωσαν τα ξίφη τους στο Αλιάνζ Ριβιέρα και αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η Ναντ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και φάνηκε από τις ευκαιρίες που δημιούργησε και το γκολ που κατάφερε να πετύχει πριν το ημίωρο. Στο 29’, ο Μουτουσαμί πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Πριν το ημίχρονο είχε κι άλλη ευκαιρία για γκολ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Νις χρειάστηκε 10 λεπτά για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 55’, ο Μέλου εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Σαρ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουν τον αγώνα με το πέναλτι που κέρδισαν, αλλά ο Ατάλ αστόχησε και ο 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Ντιζόν-Στρασβούργο 2-1

Η Ντιζόν αντιμετώπισε το Στρασβούργο στο Σταν Γκαστόν Τζέραρντ με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1.

Οι γηπεδούχοι, από την αρχή της αναμέτρησης, επεδίωξαν να σημειώσουν κάποιο γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία. Λίγο πριν το ημίχρονο (40’), ο Τόμανσον έκανε ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα εντός περιοχής και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Ο Σελς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0. Το Στρασβούργο προσπάθηκε να φάσει στην ισοφάριση αλλά η κεφαλιά σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι αλλαγές για το Στρασβούργο έφεραν αποτέλεσμα, αφού στο 68’, ήρθε η ισοφάριση, αφού ο Ατζόρκ δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν το αντίπαλο τέρμα, χωρίς να καταφέρουν να σημειώσουν κάποιο γκολ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη, όταν ο Ταβάρες έδωσε την πάσα στον Τσαν-Χουν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας για το τελικό 2-1.