Επικράτησε η Θέλτα της Βαλένθια

Στην 2η αγωνιστική της La Liga, η Θέλτα επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Βαλένθια, ενώ ισόπαλες αναδείχτηκαν Χετάφε και Ατλέτικ Μπιλμπάο (1-1).

Θέλτα-Βαλένθια 1-0

Η Θέλτα υποδέχτηκε την Βαλένθια στο Μπαλαΐδος και με ένα γκολ κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0.

Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθειες προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν έγιναν απειλητικοί μέχρι το 15’. Ο Φερνάντες, στο 15ο λεπτό, ολοκλήρωσε μια εξαιρετική κίνηση με ένα όμορφο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Η Βαλένθια έγινε πιο απειλητική στην συνέχεια αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της.

Στο δεύτερο μέρος, η Θέλτα ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ με μεγαλύτερη αυτή του πέναλτι. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Σουάρες να το εκτελεί και τον Κίλεσεν να κάνει μια εξαιρετική απόκρουση κρατώντας το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Χετάφε-Ατλέτικ Μπιλμπάο 1-1

Στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ, Χετάφε και Ατλέτικ Μπιλμπάο ήρθαν αντιμέτωπες και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 1-1.

Τα γκολ για τις δύο πλευρές σημειώθηκαν πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο. Στο έκτο λεπτό, η Ατλέτικ Μπιλμπάο ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ, όταν ο Γκαρσία έκανε ένα θαυμάσιο σουτ μέσα στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα (12’), ο Μάτα δέχτηκε την σέντρα ακριβείας μέσα στην περιοχή και με ένα ασταμάτητο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν στην πορεία με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει ως το τέλος.