Επικράτησε η Βιγιαρεάλ της Χετάφε

Στην 18 αγωνιστική της La Liga, η Βιγιαρεάλ επικράτησε εντός έδρας της Χετάφε με 1-0, ενώ Βαγιαδολίδ και Βαλένθια αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 1-1.

Βιγιαρεάλ-Χετάφε 1-0

Βιγιαρεάλ και Χετάφε ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο ντε λα Κεράμικα και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα γκολ για να πάρουν την νίκη (1-0).

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί. Η πρώτη καλή στιγμή έγινε στο 21’, όταν ο Τριγκέρος πήρε την πάσα, αλλά σημέδεψε λίγο πάνω από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα (25’), ο Μορέν δέχτηκε την σέντρα, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Οι στατικές φάσεις δεν βοήθησαν τις δύο πλευρές και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο 52’, ο Ανγκίσα έκανε ένα πολύ καλό σουτ, αλλά  τερματοφύλακας ήταν στην σωστή θέση για να αποκρούσει, αλλά η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γκόμες μέσα στην περιοχή και δεν αστόχησε για το 1-0 της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα (58’), η Χετάφε έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καμπρέρα, ο οποίος δεν κατάφερε από το σημείο του πέναλτι να ισοφαρίσει.

Στην συνέχεια, ευκαιρίες σημειώθηκαν μόνο από τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισοφαρίσουν. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ, με τους γηπεδούχους να σκαρφαλώνουν στην 9η θέση.

Βαγιαδολίδ-Βαλένθια 1-1

Στο Χοσέ Θορίγια, η Βαγιαδολίδ υποδέχτηκε την Βαλένθια και αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η Βαλένθια είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, χωρίς επιτυχία. Οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις στατικές φάσεις που είχαν ώστε να σημειώσουν κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.

Η Βαγιαδολίδ στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση και δημιούργησε ευκαιρίες. Στο 56’, ο Ουνάλ πέτυχε γκολ, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Η Βαγιαδολίδ συνέχισε να είναι απειλητική και κατάφερε να σκοράρει στο 83’, όταν ο Γκουαρδιόλα εκτέλεσε το φάουλ από τα 20 μέτρα και πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, κάνοντας το 1-0. Ωστόσο, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Βαγιέχο έσωσε την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους, ισοφαρίζοντας μετά την πάσα του Τόρες διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.