Επιστροφή μετά από 10 χρόνια της Οσέρ στη Ligue 1

Η Οσέρ απέκλεισε στα πέναλτι τη Σεντ Ετιέν και πανηγύρισε την άνοδο στη Ligue 1.

Η Οσέρ επικράτησε εκτός έδρας με 5-6 στα πέναλτι (1-1 κδ) της Σεντ Ετιέν και ανέβηκε στην Ligue 1, ύστερα από δέκα χρόνια στις χαμηλότερες κατηγορίες.

Δέκα χρόνια που πέρασαν μετά την τελευταία εμφάνιση της Οσέρ στην Ligue 1 ήταν πολλά και η επιστροφή της συνδυάστηκε με υποβιβασμό μίας εκ των ιστορικότερων ομάδων στην Γαλλία της Σεντ Ετιέν που μετράει 10 πρωταθλήματα, 6 κύπελλα και διακρίσεις στα Ευρωπαϊκά κύπελλα.

Η Οσέρ πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Σακί στο 56ο λεπτό ύστερα από την εκτέλεση του κόρνερ του Οτρέ. Είκοσι λεπτά αργότερα, η Σεντ Ετιέν βρήκε την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο αυτή την φορά ο Κριβέλι βρήκε τον Καμαρά στην περιοχή και ο Αφρικανός από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στη συνέχεια, τίποτα δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στα πέναλτι εκεί που ο μοιραίος ήταν ο ποιοτικότερος ποδοσφαιριστής στον αγωνιστικό χώρο Μπουντεμπούζ καθώς έχασε το πρώτο πέναλτι με τους υπόλοιπους εννέα να ευστοχούν και να συνηγορούν στην άνοδο της Οσέρ και την κάθοδο την Στεφανουά στην δεύτερη κατηγορία.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οπαδοί της Σεντ Ετιέν, απογοητευμένοι για τον υποβιβασμό στη Ligue 2 εισέβαλαν στο γήπεδο, επιδόθηκαν σε ρίψη καπνογόνων, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να αποχωρούν… πανικόβλητοι προς τη φυσούνα.

Σκόρερ: 76′ Καμαρά – 56′ Σακί