Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι

H Τσέλσι καθάρισε το ματς με την Κρίσταλ Πάλας και επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα στην Premier League.

Το γκολ του Τσίλγουελ ήταν η αρχή για το επιβλητικό 4-0 της Τσέλσι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και έπειτα ήταν όλα εύκολα για τους μπλε, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League.

Στα πρώτα λεπτά  της αναμέτρησης η Τσέλσι κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα, ωστόσο η Κρίσταλ Πάλας ήταν πιο προσεχτική.

Οι Λονδρέζοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τον Βέρνερ και τον Ζορζίνιο στα πρώτα 20 λεπτά, όμως και τα δύο σουτ πέρασαν πάνω από την εστία του Γκουαϊτά

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν αποδυτήρια με το σκορ να είναι 0-0, καθώς η Τσέλσι δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην αμυντική λειτουργία της Κρίσταλ Πάλας.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ μιας και κατάφερε να κάνει το 1-0 με τον Μπεν Τσίλγουελ. Ο μπακ των “μπλε” εκμεταλλεύτηκε τα κενά της άμυνας της Πάλας, ακολουθούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ.

Η Τσέλσι διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ζουμά στο 66’. Ο Τσίλγουελ έβγαλε την σέντρα και ο Ζουμά σκόραρε με το κεφάλι για το 2-0.

Στο 76’ ο  Έιμπραχαμ ανατράπηκε  από τον Μίτσελ στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε, ευστόχησε και έκανε το 3-0 για τους μπλε.

Πέντε λεπτά αργότερα η Τσέλσι κερδίζει ακόμη ένα πέναλτι αυτή την φορά σε ανατροπή του Χάβερτς από τον Σακό. Ο Ζορζίνιο ανέλαβε ξανά των εκτέλεση και διαμορφώσε το 4-0.

Με τα δύο σημερινά εύστοχα πέναλτι, ο Ζορζίνιο έφτασε τα 10 εύστοχα σε 11 συνολικκά που έχει χτυπήσει με τη φανέλα της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις.

Τσέλσι: Μεντί, Τσίλγουελ, Ζούμα, Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ (83′ Κόβατσιτς), Βέρνερ, Χάβερτς, Χάντσον-Οντόι (83′ Πούλισιτς), Έιμπραχαμ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαϊτά, Ουάρντ, Κουγιάτε, Σακχό, Μίτσελ, Τάουνζεντ, ΜακΚάρθι (67′ Μιλιβόγεβιτς), ΜακΆρθουρ (72′ Ρίντενβαλντ), Εζέ, Αγιού, Ζαχά