Επιστροφή στις νίκες για τη Λίβερπουλ

Έπειτα από τέσσερις σερί ήττες, η Λίβερπουλ κέρδισε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και επέστρεψε στις νίκες

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 στο Μπράμαλ Λέιν, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε πως η ομάδα του Κλοπ μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να σπάσει αυτό το κακό σερί των τεσσάρων ηττών. Δημιουργήθηκαν αρκετές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο από τους φιλοξενούμενους, όμως δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Με την επανέναρξη του αγώνα ο Τζόουνς πέτυχε το 1-0. Συγκεκριμένα στο 48′ λεπτό ο 20χρονος μέσος βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ, το οποίο άφησε αβοήθητο τον Ράμσντεϊλ και άνοιξε το σκορ.

Το τελικό 2-0 ήρθε από αυτογκόλ. Ένα σουτ που δεν έμοιαζε επικίνδυνο, κατέληξε πάνω στον άτυχο Μπράιαν και έπειτα στα δίχτυα. Η Λίβερπουλ δημιούργησε ξανά ευκαιρίες να σκοράρει, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε, με τους ”Ρεντς” να παίρνουν την νίκη και να ανεβαίνουν στην 6η θέση με 43 βαθμούς.

Από την άλλη η Σέφιλντ, συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση της Premier League και η χρονιά μοιάζει εντελώς χαμένη, αφού έχει μόνο 11 βαθμούς.

Σκόρερ: 48′ Τζόουνς, 64′ Μπράιαν (αυτογκόλ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Αμπάντου, Τζαγιέλκα (56′ Όσμπορν), Μπράιαν, Μπάλντοκ, Λάντστραμ, Νόργουντ, Φλεκ (80′ Σαρπ), Στίβενς, ΜακΓκόλντρικ (56′ Μπούρκ), ΜακΜπέρνι

Λίβερπουλ (Κλοππ): Αντριάν, Ρόμπερτσον, Καμπάκ, Φίλιπς, Άρνολντ, Τζόουνς (80′ Κεϊτά), Αλκαντάρα (76′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ