Επιστροφή στις γκέλες για την Τότεναμ, νίκη για τα “δεύτερα” της Λέστερ

Για την 20η αγωνιστική της Premier League, η Νόριτς πήρε βαθμό κόντρα στην Τότεναμ, ενώ η «δεύτερη» ομάδα της Λέστερ απέδρασε με το διπλό από το Λονδίνο απέναντι στη Γουέστ Χαμ.

Νόριτς-Τότεναμ 2-2

Η Νόριτς κατάφερε εντός έδρας να πάρει αποτέλεσμα κόντρα σε μεγάλη ομάδα και αυτή τη φορά ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Τότεναμ. Μαχητικοί οι γηπεδούχοι που πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, ενώ οι «Πετεινοί» επιθετικά ήταν αρκετά καλοί και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Αμυντικά όμως τα προβλήματα ήταν πολλά, με τον Μουρίνιο να αναγκάζεται να βγάλει στο ημίχρονο δύο στόπερ και να αλλάξει την τριάδα στην άμυνα σε τετράδα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά από το πρώτο λεπτό και σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες. Οι παίκτες του Φάρκε ευτύχησαν να προηγηθούν από λάθος της αντίπαλης άμυνας, ενώ από ακόμα ένα λάθος, πήραν αέρα δύο τερμάτων, με το VAR να ακυρώνει το γκολ για εκατοστά. Ακόμα ένα ποιοτικό πρώτο ημίχρονο εντός έδρας για την Νόριτς κόντρα σε ομάδα του «Big 6».

Μετά από αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βράνσιτς στο 18’. Ο Φόιθ έχασε εύκολα τη μπάλα σε επικίνδυνο σημείο, ο Βράνσιτς βρήκε χώρο να τρέξει και με ένα ήρεμο, αλλά τεχνικό πλασέ, νίκησε τον Γκαζανίγκα (1-0).

Ο Πούκι διπλασίασε το προβάδισμα των «Καναρινιών» στο 33’, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω του VAR. Με βάση τις γραμμές που είδαμε από το VAR, φαίνεται πως ο Φινλανδός επιθετικός ήταν ένα με δύο εκατοστά πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυνόμενο. Εξαιρετικό κατέβασμα με το στήθος μετά από μακρινή πάσα του Βράνσιτς.

Το δεύτερο μέρος φύλαγε τα καλύτερα με τρία γκολ και πολλές φάσεις. Η Τότεναμ ήταν καλύτερη, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ήταν και άτυχη στο δεύτερο γκολ που δέχτηκε. Από την άλλη, η Νόριτς έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και επωφελήθηκε από τα δώρα των αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Ο Έρικσεν ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 55’. Με αρκετή δύναμη το σουτ του Δανού μέσου, ενώ η μπάλα βρήκε τόσο στο τείχος, ώστε να πάρει λίγο πιο πολύ ύψος η μπάλα και να κάνει πιο δύσκολο το έργο του Κρουλ (1-1).

Ο Οριέ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 61’ με το αυτογκόλ του. Ο Μπουέντια βρήκε με κάθετη πάσα τον Πούκι, εκείνος δεν έκανε καλό κοντρόλ στην περιοχή, ο Αλντεβάιρελντ βρήκε τη μπάλα, κόντραρε στον Οριέ και κατέληξε στα δίχτυα του Γκαζανίγκα (2-1).

Ο Κέιν ισοφάρισε εκ νέου με πέναλτι στο 83’. Ο Κέιν έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη πορεία του Κρουλ. Το πέναλτι έγινε στον ίδιο από τάκλιν του Τσίμερμαν εντός περιοχής μετά από κάθετη πάσα του Άλι (2-2).

Κίτρινες: Βράνσιτς (22’), Λούις (54’), Κρουλ (55’), Λούκας (69’), Αλντεβάιρελντ (90+3’), Έρικσεν (90+6’)

Νόριτς (Φάρκε): Κρουλ, Λούις, Χάνλεϊ, Τσίμερμαν, Άαρονς, Βράνσιτς (75’ Τριμπλ), Τετέι (86’ Κάντγουελ), Ερνάντεζ, Στίπερμαν (70’ ΜακΛίν), Μπουέντια, Πούκι

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Βερτόνγκεν (46’ Λούκας), Αλντεβάιρελντ, Φόιθ (46’ Σάντσεζ), Οριέ, Λο Σέλσο (75’ Λαμέλα), Νντομπελέ, Σεσενιόν, Άλι, Έρικσεν, Κέιν

Γουέστ Χαμ-Λέστερ 1-2

Η Λέστερ είχε πολλές απουσίες και με σχεδόν δεύτερη ομάδα, κατάφερε να νικήσει την Γουέστ Χαμ με 2-1 στο Λονδίνο. Πολλές οι φάσεις και στις δύο εστίες, ενώ εκτός από τα τρία γκολ, είχαμε και το χαμένο πέναλτι του Γκρέι στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι σε ακόμα ένα ματς κυριάρχησαν και έπαιξαν το ποδόσφαιρο τους. Από την άλλη, τα «Σφυριά» έδειξαν γιατί βρίσκονται μία θέση πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού, με το να δυσκολεύονται κόντρα στους αναπληρωματικούς της Λέστερ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, κέρδισαν πέναλτι, αλλά ο Γκρέι σπατάλησε την ευκαιρία. Το καλύτερο έμεινε για το τέλος του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από ένα γκολ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Ο Γκρέι αστόχησε σε πέναλτι στο 12’ που κέρδισε ο Ιχεανάτσο από τον Φαμπιάνσκι. Ο Πολωνός τερματοφύλακας διάβασε τη φάση και έπεσε σωστά, ενώ και η εκτέλεση δεν ήταν καλή. Ο Ιχεανάτσο λογικά θα ήταν ο εκτελεστής, αλλά τραυματίστηκε προσωρινά από τον τερματοφύλακα των «Σφυριών».

Ο Ιχεανάτσο άνοιξε τελικά το σκορ στο London Stadium στο 40’. Ο Μασουακού έκανε άσχημη κεφαλιά, ο Τζάστιν επανέφερε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με σέντρα, ο Πέρεθ την κράτησε εντός αγωνιστικού χώρου δίπλα στο τέρμα και ο Νιγηριανός από κοντά, σκόραρε (0-1).

Ο Φορνάλς απάντησε άμεσα και μόλις στο 45’. Ο Άντερσον βρήκε στην περιοχή τον Ισπανό χαφ που σημάδεψε τη γωνία του Σμάιχελ και τον νίκησε (1-1).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά και πίεσαν για να πάρουν το τρίποντο όπως και έγινε. Ο Γκρέι διόρθωσε το χαμένο πέναλτι του και ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ. Πολύ κακή η απόδοση των παικτών του Πελεγκρίνι στο δεύτερο 45λεπτο που ήταν λες και αγωνίζονταν εκτός έδρας.

Ο Γκρέι έδωσε προβάδισμα ξανά στις «Αλεπούδες» στο 56’. Ο Πέρεθ κέρδισε τη μπάλα από τον Ντιόπ, έπαιξε κάθετη πάσα στον Γκρέι και αυτός σημάδεψε το «γάμα» του τέρματος του Φαμπιάνσκι (1-2).

Κίτρινες: Φαμπιάνσκι (9’), Μασουακού (49’), Ντιόπ (56’), Ράις (77’), Τσαντουρί (90’)

Γουέστ Χαμ (Πελεγκρίνι): Φαμπιάνσκι, Μασουακού, Ντιόπ, Μπαλμπουενά, Φρέντερικς, Σάντσεζ (62’ Σνόντγκρας), Ράις, Άντερσον, Λαντσίνι (70’ Ατζέτι), Φορνάλς, Άλερ (54’ Αντόνιο)

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Φουκς, Έβανς, Μόργκαν, Τζάστιν, Μεντί (70’ Νντιντί), Τσαντουρί, Γκρέι (83’ Μπαρνς), Πέρεθ (64’ Μάντισον), Αλμπράιτον, Ιχεανάτσο