Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ

Μετά από έξι αγώνες ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο επί του Βόλου στην αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1

Ο ΟΦΗ επικράτησε με το θεαματικό 1-4 εκτός έδρας επί του Βόλου, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και ανέβηκε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι Βολιώτες έχουν 12β και είναι στην 5η θέση.

Οι Κρητικοί είχαν το πάνω χέρι σε όλο το παιχνίδι και πήραν μια άνετη νίκη. Αξιοσημείωτο πως ο ΟΦΗ είχε να κερδίσει από τη δεύτερη αγωνιστική. Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 9 βαθμούς ισοβαθμώντας με τον Παναθηναϊκό.

Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Δημόπουλος, ενώ τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Ντε Γκούζμαν, Σαρντινέρο, Νέιρα και Στάρτζεον.

Στο 15′ λεπτό ο Στάρτζεον έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή στην δεξιά γωνία του Γκαραβέλη, με τον αρχηγό του Βόλου να χάνει την μπάλα στην προσπάθεια του να μπλοκάρει την μπάλα, παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 18′ λεπτό ο Δουβίκας έπιασε ένα εξαιρετικό ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί παραθυράκι του Σωτηρίου.

Στο 31′ λεπτό ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σαρντινέρο και ο αμυντικός των γηπεδούχων Σάντσες, έκανε ένα ανούσιο τράβηγμα στον επιθετικό της αντίπαλης ομάδας που έβγαινε τετατετ, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.

Στο 39′ λεπτό ο Ντε Γκούζμαν άνοιξε το σκορ για τα ”φίδια”. Πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από σέντρα, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Γκαραβέλη και με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι.

Στο 67′ λεπτό ο Ντε Γκούζμαν έβγαλε μια σέντρα μέσα στην περιοχή με τον Σαρντινέρο να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, όμως ο διαιτητής του αγώνα Καραντώνης, με την βοήθεια του VAR κοστολόγησε οφσάιντ.

Στο 80′ λεπτό ο Νέιρα έκανε μια πολύ καλή προωθημένη μπαλιά στον Σαρντινέρο βγάζοντας τον τετατετ και ο Ισπανός εκτέλεσε άψογα τον πορτιέρο του Βόλου κάνοντας το 0-2. Αξίζει να σημειωθεί πως ο επόπτης στην αρχή έδωσε οφσάιντ, όμως με την χρήση του VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 84′ λεπτό ο Δημόπουλος πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή αμαρκάριστος και μείωσε σε 1-2 για τον Βόλο δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του.

Ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι και ο Νέιρα έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στο κέντρο της εστίας, σβήνοντας κάθε ελπίδα για τους γηπεδούχους, και έκανε το 1-3

Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Στάρτζεον. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα και ο Στάρτζεον εκτέλεσε τον Γκαραβέλη διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Σκόρερ : 39′ Ντε Γκούζμαν, 80′ Σαρντινέρο, 84′ Δημόπουλος, 88′ Νέιρα, 90+2′ Στάρτζεον

Κίτρινες : 6′ Κοροβέσης, 47′ Λυμπεράκης, 58′ Νέιρα, 85′ Μεγιάδο, 85′ Ουάρντα

Κόκκινες : 31′ Σάντσες

Βόλος (Λόπεθ Πέρεθ): Γκαραβέλης, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Σάντσες, Φεράρι, Κιάκος(79′ Νίνης), Μπαριέντος, Περέα (79′ Τέκιο), Μαρτίνεθ (33′ Δημόπουλος), Ουάρντα, Δουβίκας(90′ Γέντρισεκ)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (90+3′ Γιάννου), Στάρτζεον, Νέιρα (90+4′ Μπαλογιάννης), Γρίβας (89′ Σακόρ), Σαρντινέρο