Επιστροφή στις νίκες για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Ζωντανή στη μάχη του Champions League παρέμεινε η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε της Γρανάδα, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Laliga.

Ισόπαλες αναδείχτηκαν Βαγιαδολίδ και Βιγιαρεάλ, στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Γρανάδα 1-0

Νίκη μετά από καιρό πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Γρανάδα με 1-0 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Παρατάχθηκε χωρίς τους Άλβαρο Μοράτα, Ντιέγο Κόστα και Ζοάο Φέλιξ, οι οποίοι ήταν εκτός λόγω τραυματισμού. Παρ’ όλα αυτά, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν νωρίς με τον Κορέα στο 6′ και πετυχαν νίκη ύστερα από τρία διαδοχικά ματς χωρίς θετικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη έφτασε την τέταρτη θέση, έπιασε την Σεβίλλη και συνεχίζει στην μάχη για ένα εισιτήριο στο επόμενο Champions League.

Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ 1-1

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα Βαγιαδολίδ και Βιγιαρεάλ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Η Βαγιαδολίδ είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όμως δεν το έκανε. Αν και προηγήθηκε με τον Αλκαράθ (15’), όμως δεν κατάφεραν να αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «κίτρινο υποβρύχιο» ξαναβρήκε τα πατήματα του και κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μορένο ισοφάρισε μόλις στο 54’, ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για δεύτερο γκολ.