Επιστροφή στις νίκες για την Νάπολι

Για την 6η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος η Νάπολι επικράτησε με 2-1 επί της Μπρέσια στο Σαν Πάολο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπαλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Στο 13′ οι Ναπολιτάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Μέρτενς. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σφυροκοπούσε την άμυνα της Μπρέσια, με αποτέλεσμα να διευρύνουν το σκορ σε 2-0 με τον Μανωλά στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη οι παρτενοπέι μπήκαν δυναμικά, ωστόσο η Μπρέσια ξανά μπήκε στον αγώνα με την κεφαλιά του Μπαλοτέλι στο 67′. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Νάπολι να διατηρείται στο -6 στην 4η θέση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Οσπίνα, Μανωλάς (65′ Λουπέρτο), Μαξίμοβιτς (76′ Χισάι), Γκουλάμ, Ντι Λορέντσο, Αλαν, Ζιελίνσκι, Ρουίθ, Γιορέντε (73′ Ελμας), Μέρτενς, Καγεχόν.

Μπρέσια (Εουγκένιο Κορίνι): Γιόρονεν, Μπαρτέλα (68′ Ματέγιου), Τσανσεγιόρ, Σαμπέλι, Τσιστάνα, Ντεσένα (72′ Ρομούλο), Βιζόλι, Σπάλεκ (85′ Μάτρι), Τονάλι, Μπαλοτέλι, Ντοναρούμα.