Επιστροφή στις νίκες για την “Βασίλισσα”

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε με 62-51 της Αντβέρπ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Ένωση άφησε πίσω της, τις εκτός έδρας ήττες από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (για ΒCL) και το Ρέθυμνο (πρωτάθλημα) και πήρε τη νίκη με αποφασιστικότητα στα δυο τελευταία δεκάλεπτα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ έχει αντιμετωπίσει τέσσερις φορές κατά το παρελθόν την Αντβέρπ, μετρώντας ισάριθμες νίκες και πλέον πρόσθεσε ακόμα μια.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρέι με 18 πόντους και ο Λανγκφορντ με 16, ενώ για την Αντβέρπ ο Ντουντζίνσκι με 20.

Ο αγώνας :

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά, κέρδισε την πρώτη επίθεση με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Γκίκα να δίνουν το προβάδισμα στους γηπεδούχους (7-5) στο 4’. Δύο συνεχόμενα εύστοχα καλάθια των φιλοξενούμενων ωστόσο ανάγκασαν τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάι μάουτ, όταν ο Φαγέ πήρε το ριμπάουντ και αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (7-11). Με την επιστροφή της «Βασίλισσας» στο παρκέ ο Λανγκφορντ ισοφάρισε σε 11-11, ενώ λίγο αργότερα έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην Ένωση, αστοχώντας σε τρίποντο και άφησε το σκορ ως έχει 11-12( ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου).

Με την έναρξη της δεύτερη περιόδου ο Ρότζιερς, έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Αντβέρπ, ωστόσο το καλάθι του Λάνγκφορντ μείωσε στον πόντο (13-14). Στο 12’ το τρίποντο του Ρέι ήταν αυτό που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (16-16). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εκατέρωθεν καλάθια, με την Ένωση να μένει πίσω στο σκορ, το οποίο επανέφεραν οι Ρος και Ρέι για το 22-22 στο 16’. Η είσοδος του Βασίλη Κακλαμανάκη βοήθησε αρκετά την Ένωση, ενώ ο ίδιος με 1/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε για ακόμα μια φορά το ισόπαλο σκορ 31-31. Η Αντβέρπ στο 20’ κατάφερε να ξεφύγει στο +4 όμως ο Λανγκφορντ με την λήξη του χρόνου μείωσε για το 33-36.

Μετά την ανάπαυλα η ψυχολογία ήταν με το μέρος της ΑΕΚ, η οποία ξεκίνησε αποφασιστικά την τρίτη περίοδο με ένα σερί πόντων, ξεφεύγοντας στο +5. Το κάρφωμα του Χρυσικόπουλου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (37-36), ενώ οι Ρος και Λανγκφορντ έφτασαν το σκορ στο 41-36. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφηναν περιθώρια στην Αντβέρπ που είχε μείνει χωρίς πόντο, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έκανε ένα σερί 10-0. Η Ένωση εκμεταλλεύτηκε το μομεντουν και αύξησε ακόμα περισσότερο τη διάφορα της με τον Ματσιούλις και το εντυπωσιακό κλέψιμο του Ρος (47-38). Αξίζει να σημειωθεί πως στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι, καθώς οι τρεις πόντοι που πέτυχαν ήταν από βολές.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η «Βασίλισσα» συνέχισε να αυξάνει την διαφορά της, η οποία έφτασε στο +8 έχοντας σε καλή μέρα τους Ρέι και Ματσιούλις (51-43). Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά το +13 στο ματς μετά το τρίποντο και τις εύστοχες βολές του Ρέι (60-47). Μέχρι το τέλος πέτυχε άλλους δύο πόντους παίρνοντας την νίκη με 62-51.

Δεκάλεπτα : 11-12 , 33-36, 47- 39, 62-51

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Ματσιούλις 2 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαντ – Ρος 8 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλότερ 2 (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4 (4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κακλαμανάκης 3, Μαυροειδής 5, Τολιόπουλος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μπεγκίν): Ντουτζίνσκι 20 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φαγιέ 9 (0/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κέστελοοτ 2 0/5 τρίποντα), Ρούπνικ (0/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Σάντερς 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Μπλεΐζενμπεργκ 5 (1), Ντόνκορ 2, Κλάσεν 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Ρόζιερς 2, Βάνγουιν 5 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίπονο)