Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 1-3 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Με τον Απόλλωνα να έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά, ο αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Δώνη να παίρνει τρεις σημαντικούς βαθμούς ενόψει της συνέχειας και της απόφασης για την ποινή.

Τα τέρματα για το τριφύλλι πέτυχαν οι Χατζηθεοδωρίδης, Καμπετσής και Μακέντα, ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά ο Βαφέας. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο Απόλλωνας με την αποβολή του Τόμας. Ντεμπούτο για τον Παναθηναϊκό πραγματοποίησε ο Αρμενάκας.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή από την αρχή του αγώνα και έψαξε το γρήγορο γκολ, ώστε να αποβάλει το άγχος.

Τα κατάφερε στο 18ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηθεοδωρίδη από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Αστρά, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια μετά το γκολ, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και  ήταν μέτριο σε θέαμα, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τους φιλοξενούμενους. Πάλι από στημένη φάση, ο Χατζηθεοδωρίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά και ο Καμπετσής με κοντινό πλασέ, πέτυχε το 0-2 στο 48’.

Στο 55ο λεπτό τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους πράσινους, καθώς ο Τόμας δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 73ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Βαφέας πήρε την κεφαλιά, νικώντας τον Κότσαρη και μείωσε σε 1-2.

Στη συνέχεια η ομάδα του Δώνη πίεσε για ένα τρίτο τέρμα και τα κατάφερε στο 79’. Ο Μακέντα εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο τοίχος και επέστρεψε στον Ιταλό φορ, ο οποίος με όμορφη ατομική ενέργεια, έκανε το διαγώνιο σουτ, πετυχαίνοντας το 1-3.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε ένα τέταρτο τέρμα, όμως οι προσπάθειες των Εμμανουηλίδη και Δώνη δεν καρποφόρησαν. Το 1-3 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Κίτρινες: Τόμας, Αγροδήμος, Φόνσι – Αποστολάκης, Κουρμπέλης

Κόκκινη: Τόμας

Απόλλωνας (Βελέντζας): Άστρας, Κοντοές (58’ Ντ’ουρσό), Βαφέας, Κύργιας, Στάθης, Ναδάλες, Γκίνο (81’ Ρόσι), Αγροδήμος, Γαρουφαλιάς (62’ Ελ Χέλβε), Μπεντινέλι, Βάρκας.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Κότσαρης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Αποστολάκης, Ινσούα, Στάικος (85’ Χατζηγιοβάνης), Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (76’ Αρμενάκας), Μακέντα, Καμπετσής (83’ Εμμανουηλίδης)