Επιστροφή στις νίκες με σούπερ ανατροπή η Βαλένθια

Με μία επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά η Βαλένθια πήρε τη νίκη επί της Βιγιαρεάλ

H Βαλένθια κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στη La Liga και με ανατροπή 2-1 επικράτησε της Βιγιαρεάλ στο Μεστάγια.

Οι «νυχτερίδες» με αυτό το τρίποντο, κατάφεραν να αποσπαστούν αρκετά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (+8), δώδεκα αγωνιστικές πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος. Η Βαλένθια ανέβηκε στους 30β και στην 11η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 37 βαθμούς και είναι στην 7η θέση.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι με το γκολ-πέναλτι του Μορένο λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε και μέχρι το 86ο λεπτό κρατούσε το «διπλό». Τότε ο Σολέρ έφερε το ματς στα ίσια με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (πέναλτι) και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκουέδες, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 66΄, ολοκλήρωσε την επική ανατροπή για τους γηπεδούχους.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κορέια, Παουλίστα, Γκουιγιαμόν, Γκάγια, Βας (80′ Βαγιέχο), Ράσιτς (80′ Ολίβα), Σολέρ, Μπλάνκο (66′ Γκουέδες), Γκόμεζ (90+3′ Λάτο), Λι (66′ Γκαμέιρο),

Βιγιαρεάλ: Ασένχο, Φουθ, Αλμπιόλ, Τόρες, Εστουπίναν (46′ Τριγκουέρος), Τσουκβουέζε, Καπουέ (72′ Κόστα), Παρέχο, Γκόμεζ (88′ Μπάκα), Μορένο, Αλκάθερ (46′ Πεντράθα)