Επιτέλους νίκη για τον Παναθηναϊκό

Στις νίκες και στις επιτυχίες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός που με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς νίκησε στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ με 83-76  για την 11η αγωνιστική της ευρωλίγκας και επέστρεψε μετά από 4 σερί ήττες στα ρόζ φύλλα αγώνα.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός και με 17 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην νίκη

Οι πρωταθλητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους και πλέον έχουν 3-6 έχοντας όμως και δύο αγώνες λιγότερους, ενώ η Μπάγερν γνώρισε την 4η της ήττα στην ευρωλίγκα και υποχώρησε στο  7-4.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα  είχαν πάθος στο παρκέ, έβγαλαν ενέργεια και στην άμυνα και στην επίθεση και χωρίς να χάσουν την συγκέντρωση τους, ακόμα και όταν η Μπάγερν πίεζε, έφτασαν στην νίκη που δίνει ψυχολογία εν όψει συνέχειας.

Σημείο κλειδί για την αναμέτρηση ήταν το σερί 8-0 που “έτρεξε” ο Παναθηναϊκός στις αρχές της τρίτης περιόδου και με το οποίο η ομάδα ξέφυγε στο σκόρ βάζοντας παράλληλα και τις βάσεις για την νίκη.

Ο Παναθηναϊκος σούταρε καλύτερα και σε δίποντα και σε τρίποντα και αυτό ήταν που έδωσε και την νίκη καθώς η Μπάγερν δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο παρκέ το ρυθμό των “πρασίνων”.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο γκαρντ των πρασίνων έκανε το πιο γεμάτο φετινό του παιχνίδι, σε άμυνα και επίθεση. Στα 27’58” που βρέθηκε στο παρκέ, είχε 17 πόντους (με 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/2 βολές), πάνω απ’ όλα όμως είχε 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και τελείωσε τον αγώνα δίχως να υποπέσει σε λάθος. Αξιοσημείωτη κι η γεμάτη στατιστική του Χάουαρντ Σαντ Ρος, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η πρώτη συμμετοχή στη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού για τον Γιώργο Καλαιτζάκη ο οποίος έμεινε συνολικά στο παρκέ 9 λεπτά και πέτυχε 2 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός, που  ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Γιώργο Καλαιτζάκη για πρώτη φορά στη βασική πεντάδα, βρέθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο πίσω στο σκορ με 3 πόντους(7-10) καθώς δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Στη συνέχεια όμως οι πρωταθλητές βρήκαν τα πατήματα τους και τρέχοντας ένα σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα(15-10 στο 8΄) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 18-13 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Βόβορα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει το πόδι στο γκάζι, να βγάζει ενέργεια και χάρις σε ένα νέο σερί 8-0 να δίνει διψήφια διαφορά στο σκορ(26-13 στο 12΄), ενώ στο 15΄ το σκορ ήταν 33-22. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 44-35.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί και το προβάδισμα και τη διαφορά ασφαλείας(51-42 στο 25΄). Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου η Μπάγερν προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της με τον Παναθηναϊκό όμως να έχει λύσεις και απαντήσεις και να διατηρεί με  το 60-54 το προβάδισμα μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά.

Στην τελευταία περίοδο η Μπάγερν  άρχιζε να πιέζει και να προσπαθεί να περάσει μπροστά στο σκορ μήπως και «κλέψει» την νίκη μέσα από τα χέρια του Παναθηναϊκού. Η διαφορά μάλιστα έφτασε μέχρι και τους 2 πόντους(72-70) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς όμως να οπλίζει και με τρίποντο να δίνει αέρα 5 πόντων στην ομάδα του(75-70 στο 38΄). Ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια με δίποντο έκανε το 77-70. O Παπαπέτρου με νέο δίποντο έκανε το 79-70 και κάπου σε εκείνο το σημείο η σεμνή τελετή της αναμέτρησης έλαβε τέλος καθώς το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ. Λίγο αργότερα η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 83-76.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στο Μιλάνο την Αρμάνι, ενώ ενδιάμεσα θα αγωνιστεί στη Γαλλία κόντρα στη Βιλερμπάν για την εξ αναβολής αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική.

Διαιτητές: Περούγκα – Γιόβτσιτς – Ραντοΐκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 44-35, 60-54, 83-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης 4, Νέντοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3κ λεψίματα), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 3, Μπεντίλ 9 (1), Σαντ Ρος 14 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 9 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 12 (3/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ, 7 λάθη), Ρέινολντς 12 (6/10 δίποντα), Τόμας, Λούτσιτς 20 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι, Αμέιζ, Τσίπσερ 11 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σίσκο 9 (1), Ραντόσεβιτς 3.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 19/21 βολές, 34 ριμπάουντ (23+11), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 22/39 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/12 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.