Επιτέλους τρίποντο για την Μπαρτσελόνα

Με πρωταγωνιστή τον Ανσού Φατί, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες με αντίπαλο τη Λεβάντε

Η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική κόντρα στη Λεβάντε και μετά από καιρό πήρε την νίκη με 3-0 στο Καμπ Νου για την 5η αγωνιστική της La Liga, σε ένα ματς που την παράσταση έκλεψε ο Ανσού Φατί.

Η ομάδα του Κούμαν επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Οι Καταλανοί είχαν αποτελεσματικότητα στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε στα πρώτα 15 λεπτά, καθώς το πρώτο γκολ ήρθε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντεπάι στο 6′ . Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντε Γιονγκ στο 14′ έκανε το 2-0 . Στη συνέχεια οι “μπλαουγκράνα” έκαναν σωστή διαχείριση και στο 81′ πέτυχαν το 3-0 κι ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ έχουν κι ένα ματς λιγότερο.

Μαγιόρκα-Οσασούνα 2-3

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα η Οσασούνα προηγήθηκε στην έδρα της Μαγιόρκα, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στο πρώτο μέρος, αλλά η ομάδα που χαμογέλασε στο φινάλε ήταν αυτή από την Παμπλόνα, με το γκολ του Μαρτίνεθ στο 88′ (2-3).  Για τους νησιώτες ήταν η δεύτερη σερί ήττα μετά τη συντριβή από την Ρεάλ Μαδρίτης μεσοβδόμαδα (6-1), ενώ η Οσασούνα συμπλήρωσε τρεις νίκες στην τελευταία πεντάδα αγώνων που έδωσε.