Επιβλητική Σίτι, επικράτησε της Λίβερπουλ

Η Σίτι επικράτησε της πρωταθλήτριας Λίβερπουλ, δύσκολα έβαλε στην Τότεναμ η Σέφιλντ, βγάζοντας την από τροχιά Champions League.

Επιβλητική νίκη με 4-0 πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην πρωταθλήτρια πλέον Λίβερπουλ στο Έτιχαντ, στο πλαίσιο της 32ης της Premier League.

Για πρώτη φορά μετά το 1937, η Μάντσεστερ Σίτι πανηγύρισε τρεις σερί εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα κόντρα στην Λίβερπουλ. Κάπως έτσι με αυτή την ήττα η Λίβερπουλ έμεινε στους 86 βαθμούς, ενώ η Σίτι μετράει πλέον 66 πόντους.

Πριν την έναρξη του μας η Σίτι υποδέχτηκε στον αγωνιστικό χώρο τους “κόκκινους” με τιμές πρωταθλητών.

Στο 24ο λεπτό οι Πολίτες κέρδισαν πέναλτι μετά από παρατεταμένο τράβηγμα του Γκόμεζ πάνω στον Στέρλινγκ και ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Μπρόινε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Το 2-0 έγινε στο 35ο λεπτό όταν ο Φόντεν τροφοδότησε τον Στέρλινγκ μέσα στην περιοχή και εκείνος νίκησε με πλασέ τον Άλισον.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας πετύχει το 3-0, με τον Φόντεν, ο οποίος βγήκε απέναντι στον γκολκίπερ της Λίβερπουλ και τον νίκησε.

Το “κερασάκι στην τούρτα” για την Σίτι έβαλε στο 66’ ο Τσάμπερλεϊν, ο οποίος προσπάθησε να κόψει, αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Σίτι πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Μαχρέζ, αλλά ακυρώθηκε. Μέσω του VAR ο διαιτητής είδε χέρι στην αρχή της φάσης και το σκορ παρέμεινε ως έχει.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Γκαρσία, Λαπόρτ, Μεντί, Ρόντρι, Γκιουντογκάν, Ντε Μπράινε, Φόντεν, Ζεζούς, Στέρλινγκ

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 3-1

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ υπέταξε με 3-1 την Τοτεναμ στο “Μπράμαλ Λέιν” και ανέβηκε στην 7η θέση, βγάζοντας τους Λονδρέζους από τη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στο Champions League.

Οι Μπέργκε, Μουσέ και ΜακΜπέρνι σκόραραν τα γκολ για τους γηπεδούχους και διέσπασαν τρεις φορές συνολικά την άμυνα των Λονδρεζων, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο από την πλευρά της να πετυχαίνει το γκολ της παρηγοριάς στο 90′ με τον Κέιν, ενώ διαμαρτυρήθηκαν για την απίστευτη ακύρωση του γκολ του Κέιν στο 32′.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Μπέργκε, Νόργουντ, Όσμπορν, Στίβενς, ΜακΓκόλντρικ (63′ Μουσέ), ΜακΜπέρνι (90′ Φρίμαν)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Οριέ (71′ Ντέλε Άλι), Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις (81′ Βερτόνχεν), Σισοκό (71′ Εντομπελέ), Λο Σέλσο, Μόουρα, Μπέρχβαϊν (56′ Λαμέλα), Σον, Κέιν