Επιβλήθηκαν και της Κολωνίας οι “Κόκκινοι Ταύροι”

Η Λειψία χρειάστηκε να καρδιοχτυπήσει, αλλά με ακόμα μία επιβλητική εμφάνιση και ανατροπή, νίκησε με 4-2 την Κολωνία και επέστρεψε στην 3η θέση της Bundesliga, κλείνοντας την 29η αγωνιστική.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν ανησύχησε για μερικά λεπτά, με το ξεκίνημα και το γκολ του Κόρδοβα, αλλά με την κυριαρχία της, όχι μόνο επέστρεψε, αλλά προηγήθηκε πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, χρειάστηκαν 7 λεπτά για βρει 2 γκολ, ενώ ενδιάμεσα μείωσε ο Μοντέστ, χωρίς να αλλάζει κάτι.

Ο Κόρδοβα άνοιξε το σκορ στο 7′, αλλά τα γκολ των Σικ και Ενκουνκού στο 20′ και 38′ αντίστοιχα, έστειλαν τη Λειψία στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Ο Βέρνερ στο 50′ έδειχνε να απλοποιεί τα πράγματα όμως ο Μοντέστ στο 55′ έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Ο Όλμο απάντησε άμεσα (57′) για το 2-4.

Η Κολωνία μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε, βρίσκοντας το πρώτο γκολ, αλλά η Λειψία αντέδρασε, όπως ξέρει να κάνει φέτος, και κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει αλλά και να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, έχοντας ευκαιρίες και για να το αυξήσει.

Πρώτη φάση για τη Λειψία στο 4′, ο Ενκουνκού τροφοδότησε τον Μουκιέλε στα άκρα, αυτός σέντραρε και ο Χορν απομάκρυνε με το πόδι, μετά από κεφαλιά του Βέρνερ.

Η Κολωνία προηγήθηκε με τον Κόρδοβα στο 7′, το 12ο στη φετινή Bundesliga. Ο Κάιντς πάσαρε στον Ρεξμπέκαϊ, το σουτ σταμάτησε στον Γκουλάσι, αλλά ο Κόρδοβα ήταν στη σωστή θέση και σκόραρε σε κενή εστία (1-0).

Η κεφαλιά του Κόρδοβα στο 14′ κατέληξε στην αγκαλιά του Γκουλάσι, μετά από σέντρα του Σκίρι.

Ένα σουτ του Σάμπιτσερ στο 16′ δεν ανησύχησε τον Χορν, μετά από συνεργασία των Ενκουνκού και Σικ.

Ο Σικ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 20′. Ο Ανχελίνο σέντραρε, η μπάλα κόντραρε στον Λάιστνερ και η κεφαλιά του Σικ έκανε την υπόλοιπη δουλειά (1-1).

Ο Ενκουνκού στο 38′, έδωσε προβάδισμα στους “Κόκκινους Ταύρους”. Ο Χορν απομάκρυνε με τα πόδια, ο Λάιμερ κατέβασε εύκολαστο κέντρο και η εξαιρετική κάθετη πάσα του βρήκε τον Ενκουνκού, που νίκησε τον Χορν (1-2).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε απίστευτο ρυθμό μέχρι το 57′, όταν και ο Όλμο απάντησε στη μείωση του Μοντέστ και καθάρισε, ουσιαστικά, το ματς. Το υπόλοιπο μέρος κύλησε με λίγες φάσεις και με μία Κολωνία που φάνηκε να τα παρατάει, ενώ η Λειψία προσπαθούσε με περίτεχνο τρόπο, αλλά και ξεκούραστο, να δημιουργήσει φάσεις και γιατί όχι, να βρει 5ο γκολ, δίχως επιτυχία.

Πολύ ωραία συνεργασία των Λάιμερ, Βέρνερ και Ανχελίνο στο 45+1′, ο Ισπανός σέντραρε και η κεφαλιά του Σικ πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Ενκουνκού περίμενε στο δεύτερο δοκάρι.

Πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος με τον Σικ να σταματάει το σουτ του συμπαίκτη του, Ενκουνκού, στέλνοντας το άουτ, στο 47′.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων επιβεβαιώθηκε, καθώς ο Βέρνερ διπλασίασε το προβάδισμα τους στο 50′. Ο Γκουλάσι μάζεψε τη μπάλα από φάουλ το Κάιντς, και με βολέ, έβγαλε τετ α τετ τον Βέρνερ, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Χορν (1-3).

Ο Μοντέστ με καταπληκτικό σουτ στο 55′, νίκησε τον Γκουλάσι και μείωσε σε 2-3. Κανένα περιθώριο αντίδρασης για τον Ούγγρο κίπερ (2-3).

Οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να χαρούν που κατάφεραν να μπουν στην διεκδίκηση κάποιου βαθμού, και ο Όλμο έκανε το 2-4 στο 57′. Από γέμισμα, ο Λάιστνερ δεν απομάκρυνε καλά και ο Όλμο με γυριστό σουτ στη κίνηση, άφησε άγαλμα τον Χορν (2-4).

Πολύ δύσκολη επέμβαση του Χορν σε σουτ του Βέρνερ στο 66′, και στην επανάληψη, ο Σικ αστόχησε.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Ντίνγκερτ, έδωσε, αρχικά, πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κλόστερμαν στον Μοντέστ στο 72′, αλλά αφού πήγε ο ίδιος να δει τη φάση στο VAR, πήρε πίσω την απόφαση του, βλέποντας ότι ο Γερμανός έχει βρει, καθαρά, πρώτα τη μπάλα.

Ο Όλμο αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 78′, στέλνοντας τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ. Ο Ενκουνκού ξεκίνησε την προσπάθεια και πάσαρε στον Ισπανό, για να σιγουρέψει το γκολ.

Κίτρινες: Λάιστνερ (30′), Ντρέξλερ (62′), Φόρσμπεργκ (89′)

Κολωνία (Γκίσντολ): Χορν, Κάτερμπαχ, Σίζος, Λάιστνερ, Σμιτς (75′ Μέρε), Έκτορ, Σκίρι, Γιάκομπς (75′ Τερόντε), Ρεξμπέκαϊ (59′ Τίλμαν), Κάιντς (59′ Ντρέξλερ), Κόρδοβα (24′ Μοντέστ)

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Κλόστερμαν, Ουπαμεκανό, Μουκιέλε, Ανχελίνο, Λάιμερ (59′ Άνταμς), Σάμπιτσερ, Ενκουνκού, Βέρνερ, Όλμο (85′ Φόρσμπεργκ), Σικ (68′ Χαϊνταρά)